Sytuacja związana z koronawirusem jest bardzo dynamiczna. Niemal codziennie pojawiają się informacje o tym, że państwa członkowskie wprowadzają nowe restrykcje. Po długich naradach ministrowie unijni postanowili, że powstanie pierwsza europejska mapa epidemiczna.

Rada Unii Europejskiej przyjęła nowe kryteria dotyczące przemieszczania się osób w czasie pandemii koronawirusa. Unijni ministrowie uzgodnili, że powstanie europejska mapa epidemiczna, która ma ułatwić podróżowanie oraz wspomagać państwa członkowskie w podejmowaniu decyzji związanych z pandemią.

Co tydzień państwa UE będą przekazywać Europejskiemu Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) dane dotyczące:

  • liczby nowych zgłoszonych przypadków COVID-19 na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni
  • liczby testów COVID-19 na 100 tys. mieszkańców wykonanych w ciągu ostatniego tygodnia
  • procentu pozytywnych testów COVID-19 wykonanych w ciągu ostatniego tygodnia.

Na podstawie przekazanych danych ECDC co tydzień będzie publikować mapę Unii Europejskiej z podziałem na regiony, które będą zaznaczone zielonym, pomarańczowym, czerwonym oraz szarym kolorem.

Zielony kolor oznacza, że w danym regionie wskaźnik zgłoszeń w ciągu ostatnich 14 dni jest niższy niż 25, a liczba pozytywnych testów COVID-19 jest niższa niż 4 proc.

Pomarańczowy kolor oznacza, że w danym regionie:

  • wskaźnik zgłoszeń w ciągu ostatnich 14 dni jest niższy niż 50, a liczba pozytywnych testów COVID-19 wynosi 4 proc.
  • wskaźnik zgłoszeń w ciągu ostatnich 14 dni wynosi między 25 i 150, a liczba pozytywnych testów COVID-19 jest mniejsza niż 4 proc.

Czerwony kolor oznacza, że w danym regionie:

  • wskaźnik zgłoszeń w ciągu ostatnich 14 dni wynosi 50 lub więcej, a liczba pozytywnych testów COVID-19 stanowi 4 proc. lub więcej
  • wskaźnik zgłoszeń w ciągu ostatnich 14 dni wynosi więcej niż 150.

Szary kolor oznacza, że nie ma wystarczająco dużo informacji związanych z sytuacja epidemiczną w danym regionie.

Więcej informacji znajdziesz tutaj >>>>>

Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, państwa członkowskie nie mogą ograniczać przemieszczanie się osób „z” lub „do” regionów, które na mapie zaznaczone są na zielono.

Państwa członkowskie również nie mogą odmawiać wjazdu na swoje terytorium. Jeżeli osoba przyjeżdża z regionu, który jest zaznaczony na pomarańczowo czy czerwono, władze państwa przyjmującego mogą wymagać albo poddanie się kwarantannie, albo udostępnienia negatywnego wyniku testu na COVID-19.

„Z powodu ograniczeń związanych z koronawirusem trudno jest ustalić, dokąd możemy podróżować i jakich zasad powinniśmy przestrzegać. Musimy ułatwiać życie Europejczykom i koordynować te środki” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Niezależnie od zaleceń Komisji Europejskiej, ostateczne decyzje związane z sytuacją epidemiczną w kraju podejmują władze poszczególnych państw.