Duńskie MSZ w związku z rosnącą liczbą nowych przypadków koronawirusa w Europie rozszerzyło m.in. o Polskę listę krajów, do których odradza się podróże, jeśli nie są one konieczne. Zmiany wejdą w życie w sobotę.

Inne uznane w czwartek przez duński MSZ za niebezpieczne pod względem epidemicznym państwa to: Bułgaria, Włochy, Liechtenstein, Litwa, San Marino oraz Watykan. Jak wskazano w uzasadnieniu, przekroczony tam został limit 30 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Na liście znalazły się również cztery kolejne regiony Szwecji: Dalarna, Gotlandia, Joenkoeping oraz Oestergoetland.

Zmiana pociąga za sobą zamknięcie duńskich granic dla ruchu turystycznego z tych państw.

"Niestety sytuacja epidemiczna w Europie pogarsza się, co wpływa na możliwości podróżowania" - oświadczył Erik Brogger Rasmussen z duńskiego MSZ.

Na liście krajów, do których Duńczycy mogą podróżować w UE, pozostały jedynie Niemcy, Norwegia, Grecja oraz Cypr, a także Szwecja (jedynie dziewięć regionów, w tym Skania).

Duńska dyplomacja aktualizuje swoje rekomendacje każdego tygodnia, biorąc pod uwagę statystyki z ostatnich 14 dni.

W liczącej 5,8 mln mieszkańców Danii koronawirusa potwierdzono dotychczas u 34 023 osób, przeprowadzono 4,5 mln testów. Jesienią w tym kraju odnotowano większy przyrost zakażeń niż wiosną, kiedy to rząd zdecydował się na zamknięcie społeczeństwa.