statystyki

Bruksela ma pomysł, jak uprościć zasady przekraczania granic w dobie COVID-19

autor: Magdalena Cedro14.10.2020, 07:30; Aktualizacja: 14.10.2020, 07:31
W ocenie Brukseli największym zagrożeniem dla przyszłości strefy Schengen są jednostronne decyzje o zamknięciu granic.

W ocenie Brukseli największym zagrożeniem dla przyszłości strefy Schengen są jednostronne decyzje o zamknięciu granic.źródło: ShutterStock

Ministrowie ds. europejskich przyjęli wczoraj rekomendacje, które mają ułatwić podróżowanie po UE. Od kilku miesięcy naciskała na to Komisja Europejska, obawiając się o przyszłość strefy Schengen. – Z powodu ograniczeń związanych z koronawirusem trudno ustalić, dokąd można podróżować i jakich zasad należy przestrzegać. Musimy ułatwiać życie Europejczykom i koordynować te środki – powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Do tej pory każde państwo miało własne podejście. Rosnąca liczba zakażeń w Chorwacji i Hiszpanii sprawiła, że wiele krajów wprowadziło obostrzenia dla osób powracających stamtąd. Niektóre stolice zdecydowały się na restrykcje dotyczące całego terytorium tych państw, inne – wyłącznie dla regionów o najwyższej liczbie zakażeń. Problem potęgują różnice dotyczące samych obostrzeń. Duńczyk po powrocie z Chorwacji lub Hiszpanii udaje się na kwarantannę, tymczasem Belg musi dodatkowo przejść test na COVID-19.

System, na który zgodziły się wczoraj kraje członkowskie, ma to zmienić. Wygrało podejście regionalne, co oznacza, że obostrzenia będą wprowadzane nie dla całych państw, lecz dla najbardziej dotkniętych epidemią prowincji. Będą one oznaczane na zielono, pomarańczowo lub czerwono w zależności od liczby zakażeń. Mapę będzie co tydzień aktualizować Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). W ciągu 14 dni ma być wykonywanych co najmniej 300 testów na 100 tys. mieszkańców. Jeśli jest ich mniej, region zostanie oznaczony na szaro.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane