Bośnia i Hercegowina wprowadziła obowiązek wykonania testu na SARS-CoV-2 przed wjazdem do tego kraju - poinformowało w środę MSZ. Test należy wykonać na 48 godzin przed planowanym wjazdem, a jego negatywny wynik okazać na granicy.

Jak czytamy w komunikacie resortu spraw zagranicznych, władze Bośni i Hercegowiny nie sprecyzowały rodzaju testu. "Zasada obowiązuje wszystkich bez względu na wiek, również dzieci i odnosi się do wjazdów na teren BiH, w tym do Medjugorje. Test można wykonać także w Chorwacji. Nie obowiązuje kwarantanna" - podało MSZ.

Resort przypomniał, że zgodnie z przepisami przekraczanie granicy odbywa się wyłącznie na podstawie paszportu. "W praktyce zdarza się, że funkcjonariusze Straży Granicznej BiH przepuszczają za okazaniem samego dowodu osobistego. Proszę mieć na uwadze, że nie zmienia to faktu, że służby bośniackie wciąż mogą żądać okazania paszportu podczas wyjazdu z BiH lub samego pobytu wewnątrz państwa. Tym samym próba wjazdu na podstawie jedynie dowodu osobistego odbywa się na własną odpowiedzialność" - dodało MSZ.

W przypadku - jak czytamy - przejazdu przez tzw. korytarz w Neum jedynie na trasie Dubrownik - reszta Chorwacji (w obie strony) wyłącznie w charakterze tranzytowym test nie jest wymagany, możliwy jest także przejazd na podstawie dowodu osobistego. "Uwaga! Zatrzymanie się w Neum lub próba wjazdu do tzw. "właściwej" BiH przez korytarz w Neum bez testu i paszportu wiąże się z wysokimi mandatami" - przypomniało ministerstwo.