statystyki

Przejazdy komunikacją miejską stają się droższe. Zwłaszcza dla turystów

autor: Jakub Styczyński05.08.2020, 20:00
Wprowadzanie w czasie pandemii podwyżek dla mieszkańców eksperci uznają jednak za bardzo zły pomysł

Wprowadzanie w czasie pandemii podwyżek dla mieszkańców eksperci uznają jednak za bardzo zły pomysłźródło: ShutterStock

Szukając oszczędności, miasta podnoszą ceny za bilety autobusowe czy tramwajowe. Dają jednak wyraźny sygnał, że podwyżki mniej odczują ci, którzy rozliczają się u nich z podatków.

Od 1 lipca stawki za przejazdy komunikacją miejską wzrosły w Poznaniu – o 20 proc. dla mieszkańców płacących w mieście podatki i 30 proc. dla pozostałych. We Wrocławiu, choć uchwała w sprawie podwyżek została już przyjęta, zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. 15-minutowy bilet normalny będzie wtedy kosztował 4,60 zł zamiast 3,40 zł. Nie zmienią się za to ceny biletów długookresowych, ale tylko dla tych osób, które rozliczają PIT w mieście.

Wzrost cen rozważają Kraków i Lublin. W pierwszym z tych miast planowana jest podwyżka stawek za bilety okresowe (np. bilet miesięczny ma kosztować 96 zł zamiast obecnych 69 zł). Metamorfozę mają też przejść bilety jednorazowe. Bilet 20-minutowy za 3,40 zł zostanie zamieniony w raptem 10-minutowym za 3 zł. Bilet 50-minutowy za 4,60 zł zamieni się w godzinny za 6 zł. Z kolei ten 90-minutowy będzie kosztował 8 zł zamiast 6 zł. W Lublinie cena uzależniona będzie od tego, czy pasażer ma Lubelską Kartę Miejską (potwierdzającą, że rozlicza się tam z podatków).


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane