Jak w czasach koronawirusa wygląda podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii? Sprawdź, jakie restrykcje obowiązują i czy turyści z Polski mogą swobodnie przekraczać granice państw bałtyckich?

Spośród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej kraje bałtyckie uważane są za jeden z najbezpieczniejszych regionów. Na Litwę, Łotwę i do Estonii obywatele Polski, osoby posiadające stały pobyt w Unii oraz rezydenci UE mogą podróżować bez kwarantanny oraz testu na koronawirusa.

- W krajach bałtyckich już od maja notujemy niską liczbę przypadków COVID-19. Przyczyną tego jest skuteczność i odpowiednio wczesne wprowadzenie obostrzeń. W ciągu kilkunastu dni od zarejestrowania pierwszych chorych wprowadzono kwarantannę oraz zamknięto ruch transgraniczny – mówi Bartosz Chmielewski z Przeglądu Bałtyckiego.

Obostrzenia związane z koronawirusem

Jak wyjaśnia Bartosz Chmielewski od soboty, 1 sierpnia Litwini oraz przebywający na Litwie obcokrajowcy będą musieli nosić maseczki w transporcie publicznym oraz w zamkniętych przestrzeniach rozrywkowo–handlowych.

- Na Łotwie i w Estonii nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych . Jednak instytucje odpowiadające za zdrowie publiczne rekomendują zakładanie maseczek – tłumaczy ekspert.

Litwa

Nasz kraj granicę z Litwą otworzył 12 czerwca. Polskie linie LOT oraz łotewskie linie Air Baltic oferują bezpośrednie połączenia do Wilna.

W każdy piątek litewskie Ministerstwo Zdrowia podaje listę bezpiecznych państw oraz informuje, czy turyści z poszczególnych krajów mają obowiązek poddania się kwarantannie. Lista obowiązuje od piątku do poniedziałku następnego tygodnia.

- Poza informacjami publikowanymi przez litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych czy Ochrony Zdrowia, jest także anglojęzyczna strona KoronaStop. Na stronie można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące sytuacji epidemiologiczne na Litwie, obowiązujących restrykcjach oraz najnowsze dane związane z liczbą zachorowań na COVID-19 – mówi Bartosz Chmielewski.

Aktualną listę krajów bezpiecznych znajdziesz tutaj >>>>

Aktualna liczba chorych na koronawirusa na Litwie >>>>

Łotwa

Obecnie turyści przyjeżdzający z Polski nie mają obowiązku poddania się kwarantannie. Dotyczy to zarówno obywateli Polski, jak i rezydentów UE. Łotewski rząd podkreśla, że przy wjeździe do kraju decydującym czynnikiem jest to, gdzie się spędziło ostatnie 14 dni, a nie obywatelstwo podróżującego.

Polskie linie LOT oraz łotewskie linie Air Baltic oferują bezpośrednie połączenia do Rygi. Od czerwca do Rygi również można dojechać z Warszawy autokarem firmy Ecolines.

Jak tłumaczy Bartosz Chmielewski, na Łotwie informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej można uzyskać na stronie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CZiKC).

- CZiKC regularnie aktualizuje listę państw, których obywatele mogą spokojnie wjeżdżać. Niestety strona ta jest jedynie tylko częściowo dostępna w językach innych niż łotewski – dodaje ekspert.

Aktualna liczba chorych na koronawirusa na Łotwie >>>>>

Estonia

Turystów przyjeżdżających z Polski nie obowiązuje kwarantanna. Bezpośrednie loty do Tallina oferują łotewskie linie Air Baltic.

Co tydzień estońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych publikuje listę krajów bezpiecznych. Jeżeli państwo przekracza poziom 15 zachorowań na 100 tys. mieszkańców, turystów z tego państwa obowiązuje dwutygodniowa kwarantanna.

- Zaznaczyć warto, że nie ma problemu z przekraczaniem granic państw bałtyckich. Obecnie podróże przez granice litewsko–łotewską czy łotewsko–estońską odbywają się na ogolenie przyjętych zasadach wobec wszystkich krajów Unii Europejskiej - mówi Bartosz Chmielewski z Przeglądu Bałtyckiego.

Aktualną listę krajów bezpiecznych znajdziesz tutaj >>>>

Aktualna liczba chorych na koronawirusa w Estonii >>>>