statystyki

Niesłyszący też będzie mógł zostać zawodowym kierowcą

autor: Piotr Szymaniak20.10.2016, 17:00
Samochód, kierowca

Trzeba zmienić m.in. rozporządzenia w sprawie badań lekarskich.źródło: ShutterStock

Firmy transportowe od lat zmagają się z brakiem kierowców. Tymczasem przepisy niepotrzebnie ograniczają dostęp do zdobywania uprawnień kategorii C osobom z częściowym albo całkowitym ubytkiem słuchu. Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 155 ze zm.) niepełnosprawność taka nie stanowi przeszkody do uzyskania prawa jazdy kat. AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T. Kierowanie samochodami ciężarowymi oraz autobusami jest więc wykluczone. Tymczasem w niektórych państwach, jak np. Szwecja, Kanada czy USA, takich obostrzeń nie ma.

Do sejmowej komisji ds. petycji wpłynął wniosek o znowelizowanie prawa w taki sposób, by osoby niesłyszące mogły również ubiegać się o prawo jazdy kat. C. Autor wskazywał, że nie ma żadnych statystyk wskazujących na to, by niesłyszący kierowcy powodowali więcej wypadków. Także rzecznik praw obywatelskich już przed dwoma laty postulował usunięcie ograniczeń w ubieganiu się o prawo jazdy dla kierowców z wadą słuchu.

Eksperci wskazują, że osoby głuche, nawet bardziej niż osoby pełnosprawne, potrafią koncentrować się na drodze. Nie jest również problemem wyszkolenie ich na kierowcę zawodowego.

– Przez kilkanaście lat prowadziłem ośrodek szkolenia kierowców. Uczyłem w nim jeździć także osoby głuche. Nie widzę żadnych przeszkód, aby mogły one prowadzić samochody ciężarowe. Trudniej jest na pewno taką osobę nauczyć podstawowych manewrów, czyli ruszania, zatrzymywania. Później chodzi tylko o to, żeby poznała wielkość samochodu, jego gabaryty i na pewno nie będzie najmniejszych problemów z bezpiecznym poruszaniem się po drogach – mówi Jerzy Paul, poseł PiS.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Paweł (2018-02-26 16:22) Zgłoś naruszenie 13

    Te przepisy już weszły w życie? Nie słyszę na jedno ucho i chciałbym się dowiedzieć czy mogę zostać kierowcą zawodowym kat.C

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie