statystyki

"Wielki brat" będzie kontrolował kierowców: Kamery i czujniki ruchu przy szybkich trasach

25.05.2016, 08:44; Aktualizacja: 04.08.2016, 19:32
Tak ma się rozwijać Krajowy System Zarządzania Ruchem

Tak ma się rozwijać Krajowy System Zarządzania Ruchemźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Największe inwestycje w inteligentne systemy transportowe szykuje GDDKiA. Tymi kontraktami może się podzielić co najmniej kilkadziesiąt firm

Naszpikowanie elektroniką głównych dróg krajowych – głównie autostrad i ekspresówek – ma umożliwić szybkie pozyskiwanie aktualnych, bieżących danych m.in. o natężeniu ruchu, czasach przejazdów, statystyce wypadków itd. Krajowy System Zarządzania Ruchem (KSZR) ma być dla kierowców, państwowych służb i dla biznesu kopalnią wiedzy o tym, co się dzieje na drogach. Dane miałyby trafiać do kierowców za pośrednictwem ustawionych przy drogach tablic zmiennej treści, aplikacji na smartfony i pokładowych nawigacji.

Miliardowe wydatki

Pierwszy etap KSZR może kosztować 650 mln zł – takie są szacunki Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. A to oznacza, że będzie to największa inwestycja w branży inteligentnych systemów sterowania ruchem (ITS) w Polsce do 2023 r.

– Ogłosiliśmy przetarg na usługi wsparcia w przygotowania i realizację KSZR, w tym nadzór nad kluczowymi kontraktami – mówi DGP Andrzej Maciejewski, wicedyrektor GDDKiA. – Ubiegamy się o ponad 123 mln euro w ramach unijnego programu CEF „Łącząc Europę” z budżetu UE na lata 2014–2020 – dodaje.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • ttu(2018-03-27 05:23) Zgłoś naruszenie 00

    zaraz pieniadze sie rozejda a koszt wzrosnie i kilka milionow euro itd .jak z autostradami.Po co budowac jak zaraz beda jezdzic samochodu same za 10 lat.Dajcie prace Policjantom oni sami sobie poradza z kierowcami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie