statystyki

Transport: Utrata reputacji to nie cofnięcie licencji

autor: Ewa Maria Radlińska20.05.2016, 18:00
prawo

Decyzja stwierdzająca utratę dobrej reputacji przez przedsiębiorcę transportowego stanowi proporcjonalną reakcję za orzeczony wyrok skazujący. Nie nadaje się do wstrzymania, ponieważ nie podlega wykonaniu.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca transportowy, skazany prawomocnym wyrokiem, nie może zastopować decyzji starosty. Nie oznacza ona bowiem zakazu wykonywania działalności.

TEZA Decyzja stwierdzająca utratę dobrej reputacji przez przedsiębiorcę transportowego stanowi proporcjonalną reakcję za orzeczony wyrok skazujący. Nie nadaje się do wstrzymania, ponieważ nie podlega wykonaniu.

STAN FAKTYCZNY Starosta, a za nim samorządowe kolegium odwoławcze, uznali, że utrata dobrej reputacji przez przedsiębiorcę i jednocześnie zarządzającego transportem T.S. stanowi proporcjonalną reakcję za orzeczony prawomocny wyrok skazujący za przestępstwo umyślne w dziedzinie prawa o ruchu drogowym. Przedsiębiorca wniósł o wstrzymanie wykonania decyzji. Wskazał, że jej wykonanie może doprowadzić do wszczęcia postępowania w przedmiocie cofnięcia licencji na wykonywanie transportu drogowego rzeczy. Byłby zmuszony do likwidacji przedsiębiorstwa i utraty źródła utrzymania. Wojewódzki sąd administracyjny odmówił wstrzymania wykonania decyzji. Wyjaśnił, że nie podlega ona wykonaniu, gdyż pozbawiona jest cech wykonalności i nie wywołuje skutków materialnoprawnych. Nie upoważnia do bezpośredniego cofnięcia licencji na wykonywanie transportu, lecz stanowi jedynie jeden z etapów do wszczęcia takiego postępowania. Przedsiębiorca wniósł zażalenie.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie