statystyki

Jak sprawdzić, czy miejski autobus jest bezpieczny

autor: Piotr Pieńkosz15.07.2015, 19:00
Każdy może sprawdzić, czy autobus komunikacji miejskiej ma ważne badania techniczne.

Każdy może sprawdzić, czy autobus komunikacji miejskiej ma ważne badania techniczne.źródło: ShutterStock

Gdy korzystam z komunikacji miejskiej, mam czasem obawy, czy stan techniczny autobusu gwarantuje bezpieczeństwo. Oczywiście jest to jedynie wynik moich naocznych obserwacji. Czy mogę, a jeśli tak, to w jaki sposób uzyskać wiarygodne informacje na temat stanu technicznego konkretnego pojazdu – pyta pan Roman.

Wysyłając dzieci na kolonie, rodzice w sposób naturalny dzwonią na policję i proszą funkcjonariuszy o sprawdzenie stanu technicznego autokaru, którym mają podróżować ich pociechy. Niewiele osób wie natomiast, że w bardzo łatwy sposób można sprawdzić również stan bezpieczeństwa autobusów komunikacji miejskiej, którymi na co dzień podróżujemy do pracy, na uczelnię czy na zakupy.

W tym celu należy skorzystać z usługi oferowanej w ramach rządowej e-administracji. Na stronie internetowej www.bezpiecznyautobus.gov.pl wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu, by uzyskać informację, czy dany autobus ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, a także aktualne badanie techniczne i świadectwo homologacji. Są również dostępne dane o dacie ważności wspomnianych badań i polisy ubezpieczeniowej. Jeśli są w tym zakresie jakieś braki, powinien być to dla nas sygnał alarmowy, bo autobus nie ma prawa poruszać się po drodze. Warto wówczas zrezygnować z podróży takim pojazdem, a o swoich wątpliwościach poinformować instytucję zarządzającą komunikacją w mieście. Nadzorowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych strona internetowa jest na tyle intuicyjna, że można z niej skorzystać również na smartfonie czy tablecie, wystarczy podczas wsiadania do autobusu zapamiętać jego numer rejestracyjny.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie