statystyki

Jak sprawdzić, czy miejski autobus jest bezpieczny

autor: Piotr Pieńkosz15.07.2015, 19:00
Każdy może sprawdzić, czy autobus komunikacji miejskiej ma ważne badania techniczne.

Każdy może sprawdzić, czy autobus komunikacji miejskiej ma ważne badania techniczne.źródło: ShutterStock

Gdy korzystam z komunikacji miejskiej, mam czasem obawy, czy stan techniczny autobusu gwarantuje bezpieczeństwo. Oczywiście jest to jedynie wynik moich naocznych obserwacji. Czy mogę, a jeśli tak, to w jaki sposób uzyskać wiarygodne informacje na temat stanu technicznego konkretnego pojazdu – pyta pan Roman.

Wysyłając dzieci na kolonie, rodzice w sposób naturalny dzwonią na policję i proszą funkcjonariuszy o sprawdzenie stanu technicznego autokaru, którym mają podróżować ich pociechy. Niewiele osób wie natomiast, że w bardzo łatwy sposób można sprawdzić również stan bezpieczeństwa autobusów komunikacji miejskiej, którymi na co dzień podróżujemy do pracy, na uczelnię czy na zakupy.

W tym celu należy skorzystać z usługi oferowanej w ramach rządowej e-administracji. Na stronie internetowej www.bezpiecznyautobus.gov.pl wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu, by uzyskać informację, czy dany autobus ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, a także aktualne badanie techniczne i świadectwo homologacji. Są również dostępne dane o dacie ważności wspomnianych badań i polisy ubezpieczeniowej. Jeśli są w tym zakresie jakieś braki, powinien być to dla nas sygnał alarmowy, bo autobus nie ma prawa poruszać się po drodze. Warto wówczas zrezygnować z podróży takim pojazdem, a o swoich wątpliwościach poinformować instytucję zarządzającą komunikacją w mieście. Nadzorowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych strona internetowa jest na tyle intuicyjna, że można z niej skorzystać również na smartfonie czy tablecie, wystarczy podczas wsiadania do autobusu zapamiętać jego numer rejestracyjny.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie