- Najczęstszym z oszustw jest cofanie liczników przebiegu. To najpopularniejszy sposób na sztuczne zwiększenie wartości samochodu, zwłaszcza w przypadku aut sprowadzanych z zagranicy, z uwagi na brak lub mocno utrudnioną weryfikację historii serwisowej auta – zauważa Przemysław Vonau, Dyrektor Generalnym AAA AUTO w Polsce, należącej do Grupy AAA AUTO, największego sprzedawcy samochodów używanych w Europie Środkowej.
Przemysław Vonau, Dyrektor Generalny w Polsce AAA Auto Polska / Media / CMichal ZAGORNY

Jakie największe niebezpieczeństwa czyhają na kupujących auta w Polsce? Nieuczciwe praktyki na rynku

Rynek samochodów używanych boryka się z tymi samymi problemami w całej Środkowej i Wschodniej Europie. Najczęstszym z oszustw jest cofanie liczników przebiegu. To najpopularniejszy sposób na sztuczne zwiększenie wartości samochodu, zwłaszcza w przypadku aut sprowadzanych z zagranicy, z uwagi na brak lub mocno utrudnioną weryfikację historii serwisowej auta. Poza tym, że cofanie licznika to zwykłe oszustwo, to na dodatek jest to działanie niebezpieczne. Kupując samochód z określonym przebiegiem oczekujemy odpowiedniego stanu auta. Według niego planujemy zalecane przez producenta przeglądy i naprawy.

Jeśli przebieg jest nieprawdziwy, nigdy nie mamy pewności, która część samochodu przekroczyła swój cykl życia. Może się zepsuć w każdej chwili, nawet na autostradzie czy w korku, co powoduje znaczące podniesienie poziomu ryzyka nie tylko dla kierowcy i pasażerów, ale również dla innych uczestników ruchu. Kolejnym oszustwem są „naprawy garażowe” po poważnych wypadkach, a nawet naprawy samochodów przeznaczonych do likwidacji przez firmy ubezpieczeniowe w innych krajach po całkowitych szkodach.

Naprawy takie są obecnie głównym miejscem upłynniania części zamiennych i całych podzespołów z aut kradzionych. Nie zapominajmy również o fałszywych ogłoszeniach sprzedaży, gdzie oferowane samochody po prostu nie istnieją, a celem ogłoszenia jest wyłudzenie zaliczki. Płacić należy tylko wtedy, gdy widzimy auto przed sobą, mamy wszystkie dokumenty pojazdu, trzymamy w ręku kluczyki i podpisaną umowę zakupu. Jest to również odpowiedź na rozbite lub uszkodzone w inny sposób samochody – fizyczna kontrola jest najlepszym środkiem prewencyjnym.

Na co należy zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na zakup samochodu używanego?

Przy zakupie samochodu należy się kierować rozsądkiem, nie emocjami. Należy się dobrze zastanowić jaki samochód, w jakim budżecie i do jakiego celu szukamy. Przy samochodach używanych zawsze trzeba przewidzieć dodatkową kwotę na inwestycję w naprawy – w końcu to używane auto, nie nowe – więc nie można oczekiwać, że będzie w takim samym stanie jak nowe.

Należy poświęcić więcej uwagi na sposób sprzedaży auta – czy przez pośrednika, czy właściciela. Zawsze jest bezpieczniej kupować od właściciela.

Po wybraniu konkretnego samochodu kluczowym jest wykonanie odpowiednio długiej jazdy testowej oraz by mieć szansę skontrolować auto na podnośniku. Należy ostrożnie pochodzić do sprzedających, którzy nie godzą się na kontrolę samochodu przez mechanika kupującego lub na wizytę w niezależnym warsztacie. Uczciwy sprzedawca, który nie ma nic do ukrycia, zgodzi się na wszystkie powyższe działania.

Samochód używany z Polski czy zza granicy?

Ze względu na wiele powodów wspomnianych wcześniej, zawsze preferujemy samochody krajowe. W samochodzie krajowym łatwiej jest zweryfikować przebieg i historię serwisową. Możemy mieć pewność, że auto jest wolne od obciążeń prawnych, sprawdzić czy nie jest kradzione i dzięki temu uniknąć kłopotów w przypadku kontroli czy to w Polsce czy za granicą.

Jak Pana zdaniem wygląda rynek używanych samochodów w Polsce. Czy bezpiecznie jest kupić używane auto?

Jest bezpiecznie, jeśli zakupu dokonujemy u renomowanego dealera, który kładzie nacisk na proces kontroli samochodu oraz gwarantuje legalne źródło pochodzenia auta. Najlepiej kupować samochód od rzeczywistego właściciela, nie od komisu czy innego pośrednika – wtedy wiadomo, do kogo zgłosić ewentualne problemy po zakupie. Zakup samochodu jest korzystny – można zaoszczędzić znaczącą ilość pieniędzy w porównaniu z nowym autem, utrzymując wartość użytkową na tym samym lub nawet wyższym poziomie. Na przykład w pierwszych dwóch latach nowy samochód traci ok. 30-40% wartości. Dwuletni samochód używany będzie na ogół w stanie nie odbiegającym istotnie od nowego, ale będzie dużo tańszy lub jeśli w podobnej cenie to ze znacznie bogatszym wyposażeniem.

Jakie standardy powinien zachowywać sprzedawca używanych aut a jakie dealer?

Nie ma powodów, dla których standardy sprzedaży aut używanych byłyby gorsze niż aut nowych. Klient ma prawo oczekiwać, że zostanie obsłużony przez profesjonalnego sprzedawcę, który zrozumie jego oczekiwania, pomoże wybrać odpowiedni model i przedstawi obiektywnie jego wady i zalety, a także zaproponuje jazdę próbną. Klient skorzysta na tym, że sprzedawca nie jest związany z jednym wybranym producentem samochodów i jest w stanie obiektywnie przedstawić wady i zalety pojazdów różnych marek. Podobnie będzie w przypadku oferty finansowania i ubezpieczenia – tu również firma sprzedająca używane auta powinna mieć specjalistów, którzy pomogą dobrać najbardziej odpowiednie produkty z oferty kilku różnych firm.

Czy standardy AAA Auto różnią się od konkurencji w PL, jak chcecie pozyskać klientów?

Całościowe podejście AAA AUTO jest skierowane na zapewnienie jak najlepszych warunków dla klientów, począwszy od dużego wyboru sprawdzonych aut, konkurencyjnych cen, najwyższej jakości obsługi, aż po gwarancje. Rynek samochodów używanych jest prawdopodobnie ostatnim tak wielkim, ale jednocześnie zdezorganizowanym, sfragmentowanym i nieprzejrzystym rynkiem w Polsce. AAA AUTO planuje zmienić ten rynek prezentując ofertę nowej jakości sprzedaży samochodów używanych, działając z pozycji właściciela sprzedawanych samochodów, a nie pośrednika. Dla naszych klientów jesteśmy do dyspozycji siedem dni w tygodniu od 9.00 do 21.00, proponujemy szeroką ofertę usług, od wykupu, przez zakup w rozliczeniu, aż do zakupu pojazdu na raty, w leasingu i z pakietem ubezpieczeń. Oferujemy gwarancję legalnego pochodzenia pojazdu i możliwości jego wymiany na inny, w terminie do siedmiu dni.

Jesteśmy ukierunkowani na pojazdy w zakresie cenowym pomiędzy 10 000 i 60 000 złotych, chociaż będziemy kupować i oferować w sprzedaży również samochody z pozostałych kategorii cenowych. Głównym kryterium zakupu jest dla nas stan techniczny pojazdu. Preferujemy pojazdy po pierwszym lub drugim właścicielu, pochodzące z Polski, regularnie kontrolowane w autoryzowanych serwisach samochodowych.

Czy ceny będą konkurencyjne, co z bezpieczeństwem? Dziś Polacy boją się kupować auta zza granicy, gdyż nie wiedzą, czy nie są kradzione. Proponujecie dożywotnią gwarancję na legalne pochodzenie pojazdu, jak to ma działać?

Oczywiście dokładamy wszelkich starań podczas procesu zakupu samochodów, by zweryfikować legalność pochodzenia pojazdu, jednakże czasami niektóre problemy z przeszłości mogą być trudne w odkryciu. Dlatego właśnie oferujemy gwarancję legalnego pochodzenia pojazdu. Dożywotnia gwarancja legalnego pochodzenia pojazdu oznacza, że jeśli kupisz samochód w AAA AUTO i napotkasz jakikolwiek problem prawny powstały przed zakupem, zwrócimy Ci całą kwotę, którą zapłaciłeś kupując ten samochód. Oczywiście niezbędny będzie dowód potwierdzający wystąpienie problemu, np. protokół policyjny w przypadku konfiskaty mienia.