Digitalizacja transportu staje się faktem. Pojęcia takie jak IoT, Ai, big data czy Connected Cars, nie tylko zadomowiły się w naszym słowniku, ale stały się realnym przyczynkiem cyfrowej rewolucji, która za sprawą technologii 5G, upowszechnia się coraz bardziej także w transporcie drogowym. Tysiące produktów i rozwiązań, które dotąd działały oddzielnie i gromadziły potężne ilości danych, teraz zaczynają się łączyć i przenikać.

Jak w takim razie firmy z sektora TSL mają poradzić sobie z koniecznością analizy tak dużej ilości danych?

Naturalnym następstwem digitalizacji stał się proces „platformizacji”, dzięki któremu istnieje możliwość skutecznej integracji danych pochodzących z wielu różnych urządzeń i systemów. Dokładnie tą ścieżką ewolucji podążyła firma DKV, tworząc platformę DKV LIVE – rozwiązanie, które łączy w sobie funkcjonalności: systemu telematycznego, do planowania tras, zarządzania kosztami paliw, rozliczania opłat drogowych, po analizy czasu pracy kierowców oraz narzędzia umożliwiającego podejmowanie ładunków z giełd transportowych.
W ujęciu technicznym DKV LIVE to platforma internetowa sprzężona z modułem telematycznym mocowanym w pojeździe. Przesyłane w czasie rzeczywistym dane są dostępne dla menedżerów floty z poziomu mobilnej aplikacji, do której mają swobodny dostęp za pośrednictwem komputera czy telefonu. W ujęciu szerokim DKV LIVE stanowi technologiczny silnik usług big data, wykorzystujący najnowocześniejsze dostępne dziś technologie, by przekładać miliardy danych na konkretne, łatwo przyswajalne serwisy.

Jakie usługi udało się już zintegrować?

Mówimy na przykład o możliwości śledzenia lokalizacji pojazdów z dokładnością nawet do 10 sekund, umożliwiającej szacowanie przewidywanego czasu dostawy dla klienta. O wykorzystaniu w procesie planowania trasy informacji o cenach paliwa na stacjach całej Europy. O minimalizacji pustych przejazdów i wzroście współczynnika wykorzystania zasobów floty, dzięki współpracy z kilkoma giełdami transportowymi jednocześnie. Albo o bezgotówkowym rozliczaniu paliwa, opłat drogowych, warsztatów czy parkingów czy zdalnym sczytywaniu danych z tachografu cyfrowego. Platforma cały czas się rozwija i poszerza swoje funkcjonalności, na przykład dzięki korelacji informacji dotyczących tankowania z lokalizacją GPS pojazdu można w łatwy sposób wyeliminować problemy związane z kradzieżami paliwa.
Pomysł wziął się z życia… a właściwie z chęci jego ułatwienia firmom transportowym i logistycznym. W jego wymyśleniu i dobraniu odpowiedniego „mixu” usług i danych pomogli sami klienci DKV w ogólnoeuropejskim badaniu ankietowym. W efekcie powstało łatwe w montażu i proste w obsłudze rozwiązanie „pudełkowe”, dostępne w cenie znacznie niższej niż większość oferowanych na rynku systemów telematycznych. Dzięki zintegrowaniu w jednej platformie funkcjonalności wielu urządzeń małe i średnie firmy dostały szansę skorzystania z benefitów cyfrowej rewolucji, które dotychczas były zarezerwowane tylko dla największych graczy w sektorze TSL. Warto z niej skorzystać, szczególnie że DKV oferuje teraz swoim klientom możliwość bezpłatnego przetestowania platformy LIVE przez okres trzech miesięcy.
Materiał powstał przy współpracy z DKV