Komisja Europejska zwiększa fundusze na rozwój infrastruktury kolejowej. W latach 2014-2020 planuje przeznaczyć prawie miliard euro na badania i innowacje w tej dziedzinie. Chodzi o to, by zachęcić Europejczyków do przesiadania się z samochodów do pociągów.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że obecnie zaledwie 10 procent przewozów towarowych oraz 6 procent podróży pasażerskich po Europie odbywa się drogą kolejową. Komisarz ds. transportu Sim Kallas uważa, że to zdecydowanie za mało. "Aby zwiększyć ruch kolejowy, przemysł musi zaoferować lepsze usługi i zapewnić atrakcyjną alternatywę dla pasażerów i biznesu" - powiedział komisarz.

W tym celu Bruksela ogłosiła dziś program "Shift2Rail", w ramach którego infrastruktura kolejowa ma zostać poprawiona, a przepustowość linii - zwiększona. "Nowy system zarządzania ruchem może przyczynić się do podwojenia liczby pociągów na jednej trasie" - dodał Sim Kallas.

Bruksela liczy na to, że dzięki nowej inicjatywie niezawodność i punktualność europejskich pociągów zwiększy się o połowę. Zgodnie z ostatnimi badaniami Eurobarometru najwięcej pasażerów skarżących się na problemy z koleją jest dziś we Włoszech, w Niemczech i w Polsce. Najlepiej pod tym względem jest w Irlandii, na Łotwie i w Austrii.