Wstępny kompromis zawarto już w lutym tego roku. Dzisiejszy niewiele różni się od tamtego - powiedział IAR Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP SA. Oznacza to, że kolejarze zachowają 99 ulgę na przejazdy. Będzie ona obowiązywać u wszystkich przewoźników. 80-procentową zniżkę zachowają rodziny kolejarzy, z tym że ulgę trzeba będzie wykupić. Emeryci kolejowi także będą musieli zapłacić za zniżki.

Piotr Ciżkowicz dodał, iż PKP liczy na dalszą współpracę ze związkowcami. "Porozumienie pokazuje, że konstruktywny kompromis ze stroną społeczną jest jak najbardziej możliwy i w tym duchu chcielibyśmy z przedstawicielami pracowników prowadzić dialog" - powiedział. 

Spór o ulgi toczy się od jesieni 2012 roku. Wtedy prezes PKP Jakub Karnowski zapowiedział cięcia przywilejów. Miał to być jeden z elementów oszczędności. Kolejarze wszczęli spór zbiorowy. W grudniu doszło do dwugodzinnego strajku ostrzegawczego. W lutym tego roku zawarto wstępne porozumienie w tej sprawie. Obowiązywało ono do końca czerwca, ale przed wakacjami zostało przedłużone do końca sierpnia. Związkowcy grozili, że jeśli nie będzie porozumienia w tej sprawie, dojdzie do strajku generalnego na kolei. 

Spór zbiorowy został zawieszony do września przyszłego roku.