Samorządy oburzone propozycją min. Nowaka, by same budowały obwodnice.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie dostała z centrali 10 mln zł na wykup gruntów i zielone światło, by wystąpić o zgodę na budowę obwodnicy tego miasta. Dzięki temu dokumentacja dotycząca planowanej od 20 lat nie przepadnie.

Władze Olsztyna nie dowierzają, że resort transportu wyłoży na budowę drogi astronomiczną kwotę 1,4 mld zł. Dlatego prezydent miasta nie rezygnuje z zapowiedzianego w DGP zamknięcia miasta dla tirów. W piątek w Olsztynie odbędzie się próba sił między administracją rządową i samorządową. Na polecenie Grzymowicza miejski zarządca zamknie dla pojazdów powyżej 30 ton dwa kluczowe wiadukty w centrum miasta. Te plany próbuje storpedować wojewoda Marian Podziewski.

– Stan techniczny wiaduktów zagraża bezpieczeństwu. Nie podejrzewam, by wojewoda chciał dyskutować z ekspertyzą. Jeśli odwoła nową organizację ruchu, weźmie na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Skąd ta wojna? 6 grudnia napisaliśmy, że resort transportu zdecydował, iż w drogowych wydatkach w budżecie UE 2014–2020 priorytetem będą autostrady i trasy ekspresowe, a nie obwodnice poza tą siecią. Wtedy samorządy walczące o obwodnice zaczęły planować blokowanie dróg, wyrzucanie tranzytu i pozwy przeciwko Skarbowi Państwa. Zadanie powstrzymania buntu dostał wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz, który skierował do samorządów najnowszą propozycję: sami bądźcie inwestorami obwodnic miast na drogach krajowych. Inwestycje w tej formule miałyby zostać dofinansowane z programów UE.

Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Wilczyński nazwał ten pomysł nieporozumieniem. – Samorządy nie mają pieniędzy na pokrycie wkładu własnego. Budowa dróg krajowych to nie nasze zadanie. To przerzucanie kolejnych obowiązków na samorządy, które świadczy o całkowitej niesprawności administracji centralnej – ocenia Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Postawa Olsztyna sprowokowała do działania inne samorządy. Do grona walczących o obwodnicę dołączyła Ostrołęka, której udało się uzyskać wsparcie wojewody Mazowsza Jacka Kozłowskiego. Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza zaprosił do siebie w sprawie obwodnicy premiera Donalda Tuska. Z kolei prezydent Suwałk grozi odmową podłączenia budowanej obwodnicy Augustowa do krajowej ósemki na terenie swojego miasta. W zanadrzu ma zamknięcia Suwałk w nocy dla tirów. Blokady szykują też Pułtusk, Góra Kalwaria i Nysa.