Rada Nadzorcza Polskich Linii Lotniczych LOT odwołała w czwartek prezesa spółki Marcina Piróga. Jednocześnie rada powołała na p.o. prezesa tej firmy Zbigniewa Mazura - poinformował PAP rzecznik LOT Leszek Chorzewski. Zapowiedziano jednocześnie jak najszybsze ogłoszenie konkursu na nowego prezesa firmy.

Resort skarbu spodziewa się, że konkurs na nowego prezesa PLL LOT zostanie ogłoszony jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia - poinformował PAP w czwartek wiceminister skarbu Rafał Baniak. Ministerstwo chce aby Mazur rozpoczął natychmiast restrukturyzacje firmy.

Odwołany w czwartek Piróg pełnił funkcję prezesa LOT od października 2010 r.

We wtorek zarząd przewoźnika, w związku z trudną kondycją finansową spółki, wystąpił do ministra skarbu o przyznanie pomocy w wysokości 400 mln zł w pierwszej transzy, a MSP poinformowało, że przygotowuje się do udzielenia spółce pomocy publicznej. Dzień później szef resortu skarbu Mikołaj Budzanowski poinformował, że resort pozytywnie ocenia wniosek LOT, a skala całkowitej pomocy wyniesie kilkaset milionów złotych. Podkreślił, że za kondycję finansową PLL LOT odpowiada jej prezes, dlatego oczekuje od rady nadzorczej firmy wyciągnięcia konsekwencji personalnych.

Rada Nadzorcza o przyczynach odwołania Piróga

W komunikacie przesłanym do PAP, rada nadzorcza LOT poinformowała, że ocena dotychczasowej pracy prezesa zarządu Marcina Piróga i "funkcjonowania spółki w otoczeniu zewnętrznym i wewnętrznym była przyczyną podjęcia decyzji o zmianach w składzie zarządu".

"Jednocześnie Rada Nadzorcza wyraża przekonanie, że plan restrukturyzacji Spółki, który ma zostać niezwłocznie wdrożony, spowoduje uzyskanie rentowności w maksymalnie krótkim czasie i pozwoli na ustabilizowanie sytuacji PLL LOT S.A. Pomoc udzielona Spółce przez Skarb Państwa gwarantuje sprawne funkcjonowanie Spółki, a tym samym niezakłócone wykonywanie operacji bez uszczerbku dla pasażerów i kontrahentów" - napisano w komunikacie.

Nowy p.o. prezesa LOT jest finansistą

Mazur, któremu rada nadzorcza powierzyła obowiązki szefa firmy, jest członkiem zarządu PLL LOT, zajmuje się sprawami finansowymi. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej studiował w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie SGH). Ukończył również Podyplomowe Studia Bankowości i Finansów na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Ma także licencję maklera papierów wartościowych.

Karierę zawodową Mazur rozpoczął w bankowości, najpierw pracując w Biurze Maklerskim Banku Inicjatyw Gospodarczych BIG SA, następnie został dyrektorem i Członkiem Zarządu Domu Maklerskiego Instalexport SA. Od czerwca 1996 r. był dyrektorem Biura Maklerskiego w Polskim Banku Rozwoju SA, a po przejęciu tego Banku przez BRE Bank, został wicedyrektorem BRE Brokers, odpowiedzialnym m.in. za nadzór nad transakcjami międzynarodowymi.

W lipcu 2000 roku został prezesem Domu Inwestycyjnego BWE SA, później pracował w firmie Optimus, najpierw jako dyrektor ds. inwestycji, później jako członek zarządu odpowiedzialny m.in. za sprawy finansowe i projekty restrukturyzacyjne. Od sierpnia 2005 roku przez trzy lata był prezesem Zarządu Struktur & Management Polska, czołowej firmy doradczej z Niemiec, zajmującej się doradztwem dla największych firm w zakresie restrukturyzacji i transakcji na rynku kapitałowym.

Z PLL LOT Mazur jest związany od 2008 r. Najpierw pełnił funkcję dyrektora biura zarządu, a od sierpnia 2009 był prezesem LOT Services. Pracę w PLL LOT łączy z obowiązkami w Radzie Nadzorczej Eurolot, gdzie jest wiceprzewodniczącym.

Zbigniew Mazur ma 45 lata, jest żonaty i ma trójkę dzieci.

LOT za 2011 r. odnotował 145,5 mln zł straty. W 2010 r. strata miała wysokość 163,1 mln zł. W bieżącym roku spółka planowała zysk w wysokości 52,5 mln zł.

Skarb Państwa ma 67,97 proc. akcji LOT, TFS Silesia - 25,1 proc., pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.