GDDKiA wprowadza ułatwienia oraz obostrzenia dla kierowców we Wszystkich Świętych w okresie świątecznym 1 - 4 listopada 2012 r. Już od wczoraj od godz. 18.00 do 22.00 oraz dzisiaj w godz. 8.00-22.00 będzie obowiązywał zakaz ruchu dla pojazdów lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Przerwane zostały remonty dróg. Trzeba zwracać uwagę na nowe znaki, szczególnie w okolicach cmentarzy.

"Inspektorzy będą sprawdzać, czy zakaz nie jest łamany. Za złamanie go na kierowcę nakładany będzie mandat w wysokości od 200 do 500 zł. Ponadto ciężarówka będzie musiała zjechać na parking i zostać tam do końca obowiązywania ograniczeń" - poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Zakaz nie dotyczy autobusów, a także m.in. pojazdów uczestniczących w akcjach ratowniczych, usuwaniu awarii, pracujących przy budowie dróg i mostów, przeznaczonych do przewozu żywych zwierząt, prasy, artykułów szybko się psujących, lekarstw, środków medycznych itp.

Wstrzymane prace remontowe i modernizacyjne

Dla poprawy płynności ruchu na drogach w okresie świątecznym (1-4 listopada) zostały wstrzymane , tam gdzie to możliwe, prace remontowe i modernizacyjne, a w miejscach, gdzie będzie taka konieczność, ruch będzie sterowany ręcznie.

W wielu miejscach prace remontowe przyspieszono, np. na odcinku S8 od miejscowości Bąkowiec do Emilanów w woj. łódzkim, w województwie małopolskim na dk 28 w trzech miejscowościach Trzetrzewina, Biała Niżna, Gródek, zakończy się również remont przepustu na dk 28 w m. Raba Niżna. Na dk 12 w województwie łódzkim, na odc. Wadlew – Piotrków Trybunalski w m. Grabice w okresie 1-4.11 prace zostaną wstrzymane i będą udostępnione 2 pasy ruchu. Roboty zostaną wznowione po 4.11.

Poprawę sytuacji na drogach zapewniło też oddanie do ruchu przed 1 listopada blisko 100 km nowych dróg, w tym: ponad 80-kilometrowego odcinka trasy S8 od granicy województwa mazowieckiego do Piotrkowa Trybunalskiego (w miniony piątek zostało zlikwidowane ostatnie utrudnienie na tej trasie - przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną w miejscowości Babsk), wiaduktu na węźle Radziejowice oraz kilometrowego odcinka drogi w rejonie Adamowic, węzła Wiskitki w okolicy Żyrardowa łączącego drogę krajową nr 50 z autostradą A2, 8 kilometrowego fragmentu S11 od węzła Poznań Północ do węzła Poznań Rokietnica.

Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych dostępne są pod całodobowym numerem infolinii drogowej GDDKIA 19 111 oraz w serwisie internetowym GDDKiA w zakładce "Serwis dla kierowców", gdzie można sprawdzić aktualne warunki przejazdu, zaplanować podróż i skorzystać z podglądu dróg krajowych na mapie kamer monitorujących.