PKP Intercity najprawdopodobniej zamknie rok 2012 stratą do 20 mln zł - powiedział we wtorek PAP prezes przewoźnika Janusz Malinowski. Prezes spodziewa się, że spółka znacznie poprawi wyniki w 2014 r., kiedy skończą się trwające na głównych liniach remonty.

"W planie na ten rok przewidywaliśmy, że zamkniemy go z wynikiem między zero a minus 20 mln zł. Nic nie wskazuje na to, by miało być inaczej" - powiedział PAP Malinowski, który uczestniczy w berlińskich targach kolejowych Innotrans. Pytany o prognozy na 2013 r., Malinowski przyznał, że również przyszły rok będzie dla spółki trudny - podobnie jak obecny.

"Spodziewamy się istotnej poprawy w 2014 r. Zakładamy, że wtedy znacznie przybędzie nam pasażerów, chcemy też zwiększyć pracę przewozową" - powiedział PAP Malinowski.

Prezes PKP Intercity powiedział, że w 2014 r. będą się kończyć remonty najważniejszych z punktu widzenia przewoźnika linii kolejowych: E65 między Warszawą a Gdańskiem i E30 między Krakowem a Rzeszowem. Dlatego liczy, że kiedy czas przejazdu pociągiem między polskimi miastami się skróci, pasażerowie będą chętniej jeździć koleją.

"W 2014 r. powinniśmy dysponować też lepszym taborem. Będzie to efekt przetargów, które ogłaszamy i rozstrzygamy teraz" - powiedział Malinowski.

Ostatnio, na początku września br. spółka ogłosiła przetarg na remont 150 wagonów, które mają docelowo jeździć w składach pociągów TLK kursujących pomiędzy Szczecinem a Przemyślem, pod koniec sierpnia zakończono przetarg na 25 nowych wagonów pasażerskich, które od 2014 r. będą jeździć na trasie Wrocław - Poznań - Bydgoszcz - Gdynia, a pod koniec lipca podpisała umowy z trzema firmami, które zmodernizują 68 wagonów przewoźnika.

Malinowski zapowiedział również, że w najbliższym czasie spółka ogłosi przetarg na 10 lokomotyw spalinowych. Pytany o dokładny termin ogłoszenia przetargu odpowiedział, że prawdopodobnie nastąpi to za około miesiąc.

Według wstępnych danych, strata netto PKP Intercity za ubiegły rok wyniosła ok. 27 mln zł, a strata za 2010 r. wyniosła ponad 136 mln zł. W 2011 r. spółka przeznaczyła na remonty taboru 168 mln zł, wobec ponad 117 mln zł w 2010 r. W 2011 r. PKP Intercity przewiozła ok. 36,5 mln. pasażerów. Od kilku lat przewoźnik notuje spadek liczby pasażerów, w 2010 r. z jego usług skorzystało ok. 37 mln osób, a w 2009 r. - prawie 52 mln pasażerów.

Z Berlina Agata Kalińska (PAP)

her/ drag/ mow/