Od Szanghaju rozpoczęła się oficjalna wizyta ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomira Nowaka w Chińskiej Republice Ludowej. W Szanghaju minister Sławomir Nowak wziął udział w konferencji nt. "Rozwój współpracy logistycznej między Polską i Chinami". Towarzyszą mu szefowie firm kolejowych, morskich i lotniczych.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ponad stu przedsiębiorstw chińskich oraz kierownictwo polskich przedsiębiorstw z sektora kolejowego (PKP Cargo S.A.), morskiego (Port Gdańsk S.A., Port Gdynia S.A., Port Szczecin-Świnoujście S.A., Terminal Kontenerowy DCT Gdańsk, Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe S.A. w Szanghaju "Chipolbrok") oraz lotniczego (LOT Cargo). Strona chińska reprezentowana była również przez Komisję Transportu Miasta Szanghaj.

Wizyta odbywa się na zaproszenie Li Shenglina, ministra transportu CHRL, jej celem jest umocnienie pozytywnego wizerunku Polski, jako kraju atrakcyjnego pod względem lokowania inwestycji zagranicznych oraz prowadzenia biznesu.

Jak podano w komunikacie, minister Sławomir Nowak rozmawiał z wicemerem Szanghaju Shen Jun na temat możliwości współpracy transportowej i logistycznej.

Kalendarz spotkań ministra Sławomira Nowaka obejmował również rozmowy z przedstawicielami chińskiego biznesu, w tym z dyrektorem generalnym Tan Bing z firmy Cosco Shipping Line & Cosco Freight Forwarding Company oraz wiceprezesem China Shipping Line Zhao Hongzhou. Rozmowy dotyczyły możliwości współpracy tych firm z Polską i ich inwestycji w polskich portach morskich, zwłaszcza w Porcie Gdańsk S.A. Obie firmy są zainteresowane współpracą, a zapowiedziana przez szefa chińskiego rządu Wen Jiabao linia kredytowa znacząco zwiększa szanse na taką współpracę.

China Shipping Line to jedno z kluczowych chińskich przedsiębiorstw państwowych działające w różnych regionach świata. Głównym zakresem działalności są przewozy kontenerów, cystern, transport pasażerski, transport samochodów. Ponadto firma zajmuje się usługami z zakresu logistyki poprzez sieć agencji spedycyjnych prowadzi przewozy lotnicze towarów, zajmuje się budową statków, produkcją kontenerów, handlem, inwestycjami finansowymi oraz technologiami informatycznymi. China Shipping przyczynia się do rozwoju naukowego oraz utworzenie potęgi handlowej Chin w transporcie morskim.

Cosco Shipping Line & Cosco Freight Forwarding Company to firmy prowadzące usługi z zakresu spedycji, logistyki, budowy, naprawy i utrzymania statków. Wchodzą w skład grupy pod nazwą China Ocean Shipping (Group) Company (COSCO). Grupa COSCO jest jednym z głównych wielonarodowych przedsiębiorstw na świecie. Prowadzi przewozy do ponad 1600 portów w ponad 160 krajach. Posiada największą w Chinach i drugą co do wielkości flotę na świecie. Jest największą w Chinach i piątą co do wielkości flota kontenerową na świecie.

Ponadto minister spotkał się z władzami największego portu kontenerowego świata Yangshan i polskimi studentami Shanghai Maritime University.