Polskie Linie Lotnicze LOT podpisały umowę z firmą AFI KLM E&M dotyczącą wsparcia przez nią usług serwisowych przy ośmiu samolotach Boeing 787 Dreamliner - poinformował rzecznik spółki Leszek Chorzewski. LOT pierwszego Dreamlinera ma otrzymać w listopadzie br.

Wsparcie AFI KLM E&M (Air France Industries KLM Engineering & Modernisation) przy serwisie Dreamlinerów polskiego przewoźnika obejmie m.in. naprawy, dostarczanie części zamiennych do głównej bazy PLL LOT w Warszawie.

LOT zdecydował się na usługi AFI KLM E&M w dziedzinie utrzymania, napraw i modernizacji części do Dreamlinerów. Firma ta zaoferowała najkorzystniejszą dla spółki ofertę tego typu usług. Dodatkowym atutem jest fakt, że Air France/KLM daje gwarancję gruntownej wiedzy o samolotach i o wymogach, które idą w parze z ich użytkowaniem - powiedział w czwartek Chorzewski.

Wyjaśnił, że LOT podjął najlepszą decyzję z możliwych, kierując się wiedzą, jaką posiada firma AFI KLM E&M oraz gwarancją dotyczącą zarówno ceny, jak i dostępności części zamiennych do samolotów.

Spółka podkreśliła, że ma gwarancję, iż firma dostosuje się do wymagań stawianych przez LOT, co jest dla polskiego przewoźnika kluczowe w kontekście włączenia do floty samolotów Boeing 787 Dreamliner.

LOT w sumie ma otrzymać osiem maszyn Boeing 787 Dreamliner, które zastąpią Boeingi 767. Polski przewoźnik jest na ósmej pozycji w kolejce oczekujących na te maszyny. Pierwszą linią lotniczą, która otrzymała B787, jest japońska ANA. Pod koniec października ub.r. Dreamliner wykonał pierwszy lot komercyjny. Cztery godziny i osiem minut po starcie z Tokio maszyna japońskich linii All Nippon Airways wylądowała w Hongkongu.

Boeing 787 Dreamliner zbudowany jest głównie z materiałów kompozytowych; jest pierwszym samolotem średniego rozmiaru, mogącym latać na trasach dalekiego zasięgu.

AFI KLM E&M powstało na skutek fuzji Air France i KLM. Firma oferuje usługi w dziedzinie usług utrzymania, napraw i modernizacji samolotów, zapewnia pełne wsparcie techniczne liniom lotniczym. Serwisuje prawie 1 tys. 300 samolotów latających w barwach 150 największych międzynarodowych linii lotniczych i 18 krajowych linii lotniczych. AFI KLM E&M zatrudnia ponad 14 tys. pracowników.

Polskie Linie Lotnicze LOT latają do ponad 50 miast w Europie i Ameryce Północnej. Od 2003 r. LOT należy do sojuszu Star Alliance, którego członkowie oferują obecnie ponad 20 tys. 800 rejsów dziennie do 1300 portów lotniczych w 189 krajach. W ubiegłym roku z połączeń rozkładowych polskiego przewoźnika skorzystało ponad 4,3 mln pasażerów, czyli o 9 proc. więcej niż w 2010. Licząc łącznie z czarterami, LOT przewiózł w 2011 r. ponad 4,6 mln pasażerów. Na ten rok LOT planuje zwiększenie liczby przewiezionych pasażerów o dalsze 9 proc.