Dworzec kolejowy Warszawa Wschodnia będzie oddany do użytku na przełomie maja i czerwca br. - zapewniają kolejarze. Dworzec, razem z przystankiem Warszawa Stadion, ma przyjąć większość kibiców jadących na mecze Euro 2012, rozgrywane na Stadionie Narodowym.

Remont dworca trwa od dwóch lat. Budynek został przebudowany - zwiększono powierzchnię przeznaczoną dla pasażerów, zmieniono lokalizację kas biletowych, wydzielono przestrzeń do obsługi gastronomicznej i wyznaczono nowe miejsca pod lokale handlowe i usługowe.

"Po przebudowie ten dworzec jest bezpieczniejszy i bardziej funkcjonalny" - powiedział w czwartek dziennikarzom kierownik budowy Wojciech Szpotowicz. Wyjaśnił, że dzięki przeszkleniu elewacji i zmianie oświetlenia w budynku jest jaśniej i bardziej przestronnie. Hala dworca została podzielona na części dzienną i całodobową, która będzie otwarta dla pasażerów cały czas. Budynek zyskał też nową klimatyzację i system monitoringu - na dworcu zamontowano ok. 100 kamer.

Po remoncie Wschodni ma też windy, wcześniej ich nie było; ścieżki dla niewidomych, salonik dla pasażerów pierwszej klasy PKP Intercity. W czasie remontu odnowiono również podziemia dworca - wcześniej nie były one dostępne dla pasażerów, teraz kolejarze planują wynająć tę powierzchnię, by można było tam uruchomić np. sklep.

Jak poinformował dziennikarzy rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski, w budynku dworca trwają ostatnie prace wykończeniowe. Dobiega końca montaż szklanej ściany wydzielającej całodobową część dworca i montaż opraw oświetleniowych w hali głównej. Pierwsze odbiory techniczne już się zaczęły. W tym tygodniu wykonawca będzie przekazywał pomieszczenia najemcom, by mogli je zaaranżować według swoich planów.

Koszt modernizacji dworca Warszawa Wschodnia to prawie 60 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu państwa i środków własnych PKP SA. Wykonawcą prac jest firma Strabag.