Po wprowadzeniu obniżki opłata za pokonanie motocyklem jednego kilometra autostrady Katowice-Kraków wyniesie 12 groszy plus VAT. Będzie to najniższa stawka dla jednośladów na płatnych autostradach w Polsce. To jak dotąd jedyny koncesyjny odcinek autostrady, na którym zostanie wprowadzona 50-procentowa bonifikata dla motocyklistów.

Nad rozwiązaniami umożliwiającymi taką obniżkę zarządzająca drogą spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) pracowała od roku.

"Podjęliśmy aktywne starania o znalezienie takiego sposobu uwzględnienia postulatu motocyklistów, który będzie zgodny z obowiązującymi nas przepisami i zobowiązaniami zawartymi w umowie koncesyjnej. Cieszę się, że nasza współpraca ze środowiskiem motocyklistów i wspólne starania spotkały się z odpowiednim przyjęciem resortu transportu i zdążyliśmy wprowadzić bonifikatę przed pełnią sezonu" - skomentował prezes SAM Emil Wąsacz.

Dotychczas motocykliści wnosili taką samą opłatę jak kierowcy samochodów osobowych; teraz otrzymają bonifikatę. Od początku kwietnia opłata w ramach tzw. taryfy pierwszej z rabatem dla motocyklistów wyniesie 4,5 zł na każdym placu poboru opłat, czyli 9 zł za cały odcinek.

Wprowadzenie bonifikaty dla motocyklistów wieńczy starania o wprowadzenie dla tych pojazdów opłaty odpowiedniej do stopnia oddziaływania na nawierzchnię drogi. Środowisko motocyklistów starało się o to aktywnie od 2009 r. Kierowcy jednośladów protestowali m.in. na placach poboru opłat (np. płacąc za przejazd niskimi nominałami) oraz przed siedzibą resortu transportu.

Szczęsny Filipiak z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Motocyklistów MotoAutostrada, które aktywnie prowadziło starania o obniżenie opłat za przejazd płatnymi autostradami dla motocyklistów, ocenił, że wprowadzając bonifikatę dla motocykli SAM wyznacza kierunek działania dla innych zarządców autostrad Polsce.

"Czas teraz będzie rozmawiać z autostradą A1 i A2, aby również tam doprowadzić do takiej obniżki. To powinno być rozwiązanie systemowe, obowiązujące w całym kraju" - uważa Szczęsny Filipiak.

Po wprowadzeniu rabatu dla motocykli SAM spodziewa się większego ruchu jednośladów na odcinku Katowice-Kraków. W trosce o ich bezpieczeństwo, a także z myślą o kierowcach samochodów, spółka i stowarzyszenie przygotowali zestaw porad dotyczących bezpiecznego korzystania z autostrad.

Jedną z najważniejszych zasad dla kierowców jest m.in. częste patrzenie w lusterka oraz pamięć o tym, że motocykl całkowicie mieści się w tzw. martwym punkcie. Chodzi także o zachowanie bezpiecznej odległości do jednośladów. Motocykliści powinni natomiast pamiętać, że autostrada to nie tor wyścigowy oraz, że nie należy zaskakiwać kierowców niespodziewanymi manewrami.

Płatnym, 61-kilometrowym odcinkiem A4 między Katowicami a Krakowem średnio jeździ ok. 30 tys. aut na dobę. W szczycie, przypadającym w długie weekendy czy wakacje, jest to powyżej 40 tys. samochodów na dobę. Obecnie, od 1 marca tego roku, za przejazd całym odcinkiem kierowcy aut osobowych płacą 18 zł.

Zarządzająca trasą spółka SAM należy do giełdowej firmy Stalexport Autostrady SA.