statystyki

CPK dostanie energię z gazu ziemnego

autor: Krzysztof Śmietana28.09.2020, 08:40; Aktualizacja: 28.09.2020, 08:43
Do dawnych mieszkańców ma trafiać połowa wzrostu wartości nieruchomości

Do dawnych mieszkańców ma trafiać połowa wzrostu wartości nieruchomościźródło: ShutterStock

PGE zbuduje elektrociepłownię przy lotnisku. Spółka CPK musi dogadać z właścicielami gruntów warunki wykupu.

Polska Grupa Energetyczna zadeklarowała, że przy szykowanym w Baranowie Centralnym Porcie Komunikacyjnym zbuduje elektrociepłownię o mocy od 60 do 100 MW. Obiekt ma powstać nie tylko na potrzeby lotniska, lecz także planowanych obok tras kolejowych i „airport city” z hotelami, centrami logistycznymi i biurowcami. Instalacja będzie zasilana gazem ziemnym ze wsparciem paneli fotowoltaicznych.

– Koszt inwestycji szacujemy na 300 mln zł. Planujemy, że obiekt będzie gotowy przed oddaniem nowego portu lotniczego – mówi DGP Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Według szacunków spółki elektrociepłownia o planowanej wielkości i mocy mogłaby zasilić w ciepło i prąd ponad 30 tys. mieszkań. PGE dodaje, że inwestycja w Baranowie wpisuje się w długoletni plan inwestycyjny spółki, który obejmuje także m.in. instalację farm wiatrowych na Bałtyku, budowę bloków gazowych dla elektrowni Dolna Odra czy realizację elektrociepłowni Nowa Czechnica pod Wrocławiem, która też ma być zasilana gazem.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • EkoEkspert(2020-10-02 17:36) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo gaz ziemny został uznany jako jedno z największych i topowych źródeł emisji CO2. Jest.uznany jako paliwo nie ekologiczne i będzie wycofywany do 2050 zgodne z green deal. Dobre posunięcie :-))) Równie dobrze mógł to by być blok węglowy. NASA ostatnio opublikowała badania wpływu CO2 na efekt cieplarniany które jednoznacznie potwierdzają konieczność wyeliminowania takich źródeł jak elektrownie i ciepłownie gazu ziemnego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie