Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w środę KPRP. Nowela zakłada m.in. oparcie poboru opłat za przejazd po trasach na pozycjonowaniu satelitarnym i wykorzystaniu darmowej aplikacji mobilnej do uiszczania opłaty.

Celem ustawy jest zmiana dotychczasowego systemu poboru opłaty elektronicznej za przejazd po drogach krajowych.

Nowelizacja przewiduje, że poborem opłaty elektronicznej i za autostrady będzie się zajmował szef Krajowej Administracji Skarbowej, który przejmie to zadanie od Generalnego Inspektora Transportu Drogowego. Chodzi o skonsolidowanie zadań administracji dotyczących poboru danin i opłat.

Według nowych przepisów system poboru będzie oparty na technologii pozycjonowania satelitarnego, a nie jak to jest obecnie, na systemie radiowym. Zmiany mają też umożliwić korzystającym z dróg publicznych możliwość wyboru urządzeń służących do przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu poboru opłat. Może to być smartfon, tablet czy urządzenia pokładowe zamontowane w pojeździe, wykorzystujące technologię pozycjonowania satelitarnego i transmisji danych.

Reklama

Nowelizacja ma ponadto zagwarantować możliwość wykorzystania bezpłatnej aplikacji mobilnej do uiszczania opłaty elektronicznej, umożliwić przedsiębiorcom świadczącym usługi w zakresie systemów geolokalizacyjnych dla przedsiębiorców transportowych rozszerzenie zakresu swoich usług o możliwość obsługi w zakresie uiszczania opłaty elektronicznej.

Dzięki nowelizacji mają też zostać ograniczone koszty ponoszone przez korzystających z dróg publicznych. Nie trzeba już będzie kupować specjalnych urządzeń działających w oparciu o obecnie funkcjonujący system radiowy, tylko można będzie używać już istniejące urządzenia wykorzystujące technologię pozycjonowania satelitarnego.

Nowe rozwiązania mają także zapewnić w pełni elektroniczny proces obsługi korzystających z dróg krajowych. Nowelizacja nie przewiduje podniesienia opłat dla przewoźników za przejazd po drogach.

Ustawa wejdzie w życie 1 lipca 2020 r.