statystyki

Plastikowe przesłony w taksówkach na własne ryzyko

autor: Jakub Styczyński09.06.2020, 13:40; Aktualizacja: 09.06.2020, 13:54
Ścianki z twardego tworzywa w razie wypadku stają się niebezpieczne dla pasażerów

Ścianki z twardego tworzywa w razie wypadku stają się niebezpieczne dla pasażerówźródło: ShutterStock

Instalowanie ścianek z pleksi mających chronić przed koronawirusem może grozić odpowiedzialnością kierowcy, np. jeśli osłona zrani pasażera podczas wypadku, ostrzegają eksperci.

Wielu taksówkarzy wyposaża swoje samochody w przegrody, które oddzielają ich od pasażerów. Mają one chronić ich przed zakażeniem koronawirusem i przekazywaniem go kolejnym pasażerom. Co więcej, korporacje taksówkarskie wprowadzają w swoich aplikacjach na smartfony dodatkową opcję dla klientów, dzięki której mogą oni wybrać kurs pojazdem wyposażonym w przegrodę. Z analiz firm wynika, że przesłony są pożądane przez dużą grupę klientów. Jeśli zatem taksówkarze nie chcą tracić i tak nielicznych w ostatnim czasie kursów, to zmuszeni są instalować osłony. Część z nich wybiera proste przesłony z miękkiej folii przyczepianej na rzepy. Inni zaś – za namowami i z pomocą niektórych korporacji taksówkarskich – decydują się na solidniejsze przegrody z pleksi bądź z plastiku.

Jak gilotyna

Kłopot w tym, że ścianki z twardego tworzywa w razie wypadku stają się niebezpieczne dla pasażerów. – Mogą wówczas działać jak gilotyna – przyznaje Paweł Dziedziak, kierownik Zakładu Procesów Diagnostyczno-Obsługowych Instytutu Transportu Samochodowego. Taka ocena może być znacząca w świetle obowiązujących przepisów. Zgodnie z art. 66 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 110; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 695; dalej: p.r.d.) każdy pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu i nie naruszało porządku ruchu na drodze oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Ponadto przepis zakazuje umieszczania w pojazdach ostrych lub spiczastych przedmiotów oraz stosowania przedmiotów wyposażenia i części nieodpowiadających warunkom określonym w przepisach szczegółowych. A więc umieszczenie przesłony może być uznane za naruszenie art. 97 kodeksu wykroczeń, który to czyn jest zagrożony karą nagany lub grzywny do 3 tys. zł. Zdaniem ekspertów niewykluczone jest również zastosowanie art. 132 p.r.d., zgodnie z którym policjant, funkcjonariusz Straży Granicznej bądź Służby Celno-Skarbowej może zatrzymać dowód rejestracyjny kierowcy w razie uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd zagraża porządkowi ruchu.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie