statystyki

Prawo na jednej szynie. Samorządy będą mogły budować nadziemną kolej jednoszynową

autor: Patryk Słowik25.05.2020, 07:30; Aktualizacja: 25.05.2020, 07:54
Drogo, ale taniej niż metro

Drogo, ale taniej niż metroźródło: DGP

Jednostki samorządu terytorialnego będą mogły budować nadziemną kolej jednoszynową. Dziś ogłoszony zostanie projekt ustawy, który to umożliwi

Przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości regulacje zostaną zaprezentowane w Rzeszowie. Wybór padł na stolicę Podkarpacia, gdyż to właśnie tam powstać ma pierwszy tzw. monorail, znany dotychczas przede wszystkim z innych kontynentów, ewentualnie filmów science fiction.

– Prawo musi nadążać za postępem technicznym. A w tym przypadku mamy chęć działania po stronie samorządowców, są przygotowane pieniądze, są ludzkie potrzeby. Tylko przepisów nie ma. Właśnie to zmieniamy, pokazując zarazem, że w istotnych społecznie sprawach możliwa jest udana współpraca rządu i samorządu – deklaruje Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości z okręgu rzeszowskiego.

Jak metro

Zmiany zawarte będą w nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Od strony legislacyjnej – to drobiazgi. Po prostu tam, gdzie ustawodawca mówi o metrze, tam dodane zostaną słowa „oraz miejskiej kolei nadziemnej”. W praktyce umożliwi to właśnie powstanie monorail, o czym od dawna opowiadał Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. Nie ma on wątpliwości, że kolej jednoszynowa na Podkarpaciu powstanie.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie