statystyki

Gawroński: Lepsza elektromobilność na węgiel niż żadna [WYWIAD]

autor: Karolina Baca-Pogorzelska28.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 28.10.2019, 07:52
Mobility elektromobilność samochochód

Mobility elektromobilność samochochódźródło: ShutterStock

Elektryczny autobus można zaprogramować tak, żeby przy szkole czy szpitalu jechał maksymalnie 30 km/h i by kierowca nie mógł tego zmienić – mówi Marek Gawroński, wiceprezes Volvo Polska ds. relacji z sektorem publicznym.

Coraz śmielej elektryfikujemy transport publiczny w Polsce. To ma być początek drogi.

Żeby mógł nastąpić rozwój elektromobilności, trzeba tworzyć nowe modele biznesowe, a to wszystko jest możliwe właśnie przy okazji transportu publicznego. Jeśli mówimy o rozwoju miast czy aglomeracji, to nie ma w nich miejsca na nowe drogi, z kolei istniejące się korkują. Mamy też do czynienia ze smogiem i kryzysem klimatycznym, powietrze jest zanieczyszczone. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zintegrowany transport publiczny. Dlatego producenci powinni współpracować z miastami. Dziś, gdy mówimy o elektryfikacji pojazdów, mówimy przede wszystkim właśnie o transporcie publicznym, bo ta technologia jest już zaawansowana i dostępna.

Jakie z miast jest tu takim wzorcem z Sevres?

Dla mnie trafnym przykładem będzie macierzyste miasto Volvo, czyli szwedzki Goeteborg, gdzie w 2013 r. zawiązało się partnerstwo electricity między biznesem, uczelniami i lokalnymi władzami. Weszły w nie Volvo, Ericsson, Uniwersytet Chalmersa i władze miasta oraz regionu. A przecież wcześniej było to miasto przemysłowe, zakorkowane, zanieczyszczone. Na przestrzeni lat się zmieniło, dzisiaj to zielona metropolia, nie opłaca się tam w ogóle jeździć samochodem.

Dlaczego?


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie