statystyki

Koncerny nieprzekonane do produkcji samochodów elektrycznych w Polsce

autor: Grzegorz Kowalczyk28.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 28.10.2019, 07:56
Auto elektryczne ładowane prądem

Auto elektryczne ładowane prądemźródło: ShutterStock

Jesteśmy już istotnym producentem baterii do aut elektrycznych, ale dotychczas gros wartego 31 mld euro eksportu branży moto stanowią części bądź pojazdy tworzone w oparciu o tradycyjne napędy.

– Napędy alternatywne z każdym rokiem będą zyskiwać na znaczeniu. Tymczasem Polska na mapie fabryk produkujących samochody elektryczne wciąż pozostaje białą plamą, podczas gdy podobne działają już w Czechach, na Węgrzech czy Słowacji – mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Według wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego Polska jest 10. największym eksporterem części samochodowych na świecie. Jak wskazują eksperci, ta pozycja nie jest dana raz na zawsze. – Producenci foteli samochodowych czy podobnych komponentów nie będą mieli problemu z dostosowaniem się do nowych realiów, lecz firmy dostarczające silniki spalinowe będą musiały pomyśleć nad zmianą formuły działalności – mówi Wojciech Drzewiecki, prezes Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie