statystyki

Korytarze życia już od 1 października? Opublikowano projekt ustawy

autor: Patryk Słowik04.07.2019, 09:09; Aktualizacja: 04.07.2019, 09:10
Długo wyczekiwany projekt ustanawiający tzw. korytarze życia został wreszcie opublikowany. Resort infrastruktury chce, by nowe przepisy weszły w życie już 1 października 2019 r.

Długo wyczekiwany projekt ustanawiający tzw. korytarze życia został wreszcie opublikowany. Resort infrastruktury chce, by nowe przepisy weszły w życie już 1 października 2019 r.źródło: ShutterStock

Długo wyczekiwany projekt ustanawiający tzw. korytarze życia został wreszcie opublikowany. Resort infrastruktury chce, by nowe przepisy weszły w życie już 1 października 2019 r.

Obowiązujące regulacje Prawa o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1990 ze zm.) powodują, że gdy jedzie pojazd uprzywilejowany po zakorkowanej jezdni, część uczestników ruchu wpada w popłoch i starając się przepuścić np. ambulans na sygnale, wyrządza więcej szkody niż pożytku. Nie brakuje również kierowców, którzy nie chcą przepuścić uprzywilejowanego pojazdu.

„Przepis w obowiązującym brzmieniu nie definiuje wprost obowiązku, a tym bardziej sposobu tworzenia korytarzy ratunkowych, a jego zastosowanie wciąż jest efektem jedynie działań promujących i uświadamiających społeczeństwo. Niestety przykłady z polskich dróg (np. blokowanie przejazdu pojazdu uprzywilejowanego) pokazują, że nie wszyscy kierowcy, pomimo prowadzonych działań, są w stanie zachowywać się odpowiednio, gdy służby ratunkowe próbują uzyskać dostęp do miejsca zdarzenia drogowego” – czytamy w uzasadnieniu opublikowanego projektu.

Wprowadzona zostanie jednolita zasada. Na jezdniach z dwoma pasami ruchu poruszający się lewym pasem będzie zobowiązany do zjechania jak najbliżej lewej krawędzi tegoż pasa, zaś kierowca z prawej – do prawej. W efekcie pośrodku powstanie tzw. korytarz życia, którym będzie mogła przemknąć karetka lub inny uprzywilejowany pojazd (np. samochód z ministrem śpieszącym się na galę prawicowego tygodnika).


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie