statystyki

Korytarze życia już od 1 października? Opublikowano projekt ustawy

autor: Patryk Słowik04.07.2019, 09:09; Aktualizacja: 04.07.2019, 09:10
Długo wyczekiwany projekt ustanawiający tzw. korytarze życia został wreszcie opublikowany. Resort infrastruktury chce, by nowe przepisy weszły w życie już 1 października 2019 r.

Długo wyczekiwany projekt ustanawiający tzw. korytarze życia został wreszcie opublikowany. Resort infrastruktury chce, by nowe przepisy weszły w życie już 1 października 2019 r.źródło: ShutterStock

Długo wyczekiwany projekt ustanawiający tzw. korytarze życia został wreszcie opublikowany. Resort infrastruktury chce, by nowe przepisy weszły w życie już 1 października 2019 r.

Obowiązujące regulacje Prawa o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1990 ze zm.) powodują, że gdy jedzie pojazd uprzywilejowany po zakorkowanej jezdni, część uczestników ruchu wpada w popłoch i starając się przepuścić np. ambulans na sygnale, wyrządza więcej szkody niż pożytku. Nie brakuje również kierowców, którzy nie chcą przepuścić uprzywilejowanego pojazdu.

„Przepis w obowiązującym brzmieniu nie definiuje wprost obowiązku, a tym bardziej sposobu tworzenia korytarzy ratunkowych, a jego zastosowanie wciąż jest efektem jedynie działań promujących i uświadamiających społeczeństwo. Niestety przykłady z polskich dróg (np. blokowanie przejazdu pojazdu uprzywilejowanego) pokazują, że nie wszyscy kierowcy, pomimo prowadzonych działań, są w stanie zachowywać się odpowiednio, gdy służby ratunkowe próbują uzyskać dostęp do miejsca zdarzenia drogowego” – czytamy w uzasadnieniu opublikowanego projektu.

Wprowadzona zostanie jednolita zasada. Na jezdniach z dwoma pasami ruchu poruszający się lewym pasem będzie zobowiązany do zjechania jak najbliżej lewej krawędzi tegoż pasa, zaś kierowca z prawej – do prawej. W efekcie pośrodku powstanie tzw. korytarz życia, którym będzie mogła przemknąć karetka lub inny uprzywilejowany pojazd (np. samochód z ministrem śpieszącym się na galę prawicowego tygodnika).


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie