statystyki

Jak firma transportowa może się bronić przed utratą dobrej reputacji i zawieszeniem zezwolenia na wykonywanie przewozów?

autor: Leszek Jaworski09.07.2019, 10:33; Aktualizacja: 09.07.2019, 10:34
Zanim organ licencyjny, np. starosta, który prowadzi postępowanie administracyjne w tej sprawie, wyda decyzję, dokonuje oceny. Bierze pod uwagę m.in. liczbę naruszeń, możliwość poprawy sytuacji, interes społeczny, a nawet opinię organizacji branżowej.

Zanim organ licencyjny, np. starosta, który prowadzi postępowanie administracyjne w tej sprawie, wyda decyzję, dokonuje oceny. Bierze pod uwagę m.in. liczbę naruszeń, możliwość poprawy sytuacji, interes społeczny, a nawet opinię organizacji branżowej.źródło: ShutterStock

Zanim organ licencyjny, np. starosta, który prowadzi postępowanie administracyjne w tej sprawie, wyda decyzję, dokonuje oceny. Bierze pod uwagę m.in. liczbę naruszeń, możliwość poprawy sytuacji, interes społeczny, a nawet opinię organizacji branżowej.

Wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie utraty dobrej reputacji – to bez wątpienia wyjątkowo stresujące wydarzenie w życiu firmy transportowej. Posiadanie dobrej reputacji jest bowiem niezbędnym wymogiem uzyskania i posiadania licencji na wykonywanie transportu drogowego. Bez tego przewoźnik nie może prowadzić swojej działalności. Następstwem decyzji o utracie dobrej reputacji przez przedsiębiorcę jest zawieszenie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Przyczyn utraty dobrej reputacji może być wiele, a katalog znaleźć można w unijnym rozporządzeniu nr 1071/2009 ustanawiającym wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego. Przewoźnik traci omawiany atrybut w razie prawomocnego skazania za przestępstwa umyślne w takich zakresach jak np.: prawo handlowe, płace i warunki zatrudnienia w zawodzie, prawo o ruchu drogowym, handel ludźmi lub narkotykami itd. Katalog tych przestępstw określa art. 5 ust. 2a ustawy o transporcie drogowym (dalej: u.t.d.).

Ponadto przyczyną utraty dobrej reputacji mogą być naruszenia, które podzielono na najpoważniejsze oraz poważne lub bardzo poważne. Te zakwalifikowane jako najpoważniejsze mogą dotyczyć wielu dziedzin, m.in. czasu prowadzenia pojazdu i odpoczynku, używania urządzeń kontrolnych (tachografów), masy i wymiarów pojazdów, kwalifikacji kierowców oraz szeroko pojętego bezpieczeństwa w transporcie. Jednak trzeba pamiętać, że jeżeli poważne i bardzo poważne naruszenia popełniane są wielokrotnie, to uznawane są za najwpoważniejsze.

O utracie dobrej reputacji orzeka organ licencyjny (czyli starosta lub główny inspektor transportu drogowego) w postępowaniu administracyjnym. Przy czym procedura jest dość skomplikowana. Wiele spraw znajduje finał w sądach administracyjnych. I często sądowe potyczki kończą się wygraną przedsiębiorcy. Warto poznać wyjaśnienia, które zawarte są w orzeczeniach, aby skuteczniej bronić się przed utratą dobrej reputacji. Można z nich znaleźć cenne wskazówki, jakie zastosować argumenty, aby przekonać organ do pozytywnego rozstrzygnięcia.

1. jakie znaczenie ma wdrożenie planu naprawczego

Starosta wszczął postępowanie w sprawie utraty dobrej reputacji przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w zakresie krajowego transportu drogowego rzeczy. Była to reakcja na zawiadomienie przez wojewódzkiego inspektora transportu drogowego, że wobec przedsiębiorcy wydano pięć decyzji administracyjnych. Dotyczyły one naruszeń, które polegały na wykonywaniu przez kierowców kursów bez włożonej do tachografu cyfrowego karty kierowcy. Przedsiębiorca zobowiązał się do wprowadzenia procesu naprawczego. Starosta jednak, nie czekając na jego efekty, wydał decyzję o utracie przez przedsiębiorcę dobrej reputacji. Czy rozstrzygnięcie to nie zostało wydane przedwcześnie?


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie