PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na monitorowanie ze śmigłowców terenów kolejowych inwestycji - poinformowała w środowym komunikacie spółka.

PKP PLK zapewnia, że celem tego działania jest skuteczniejsze śledzenie postępów prac oraz zapewnienie większego poziomu bezpieczeństwa w miejscach robót.

"Śmigłowce z kamerami, podobnie jak kamery stacjonarne, pozwolą na ogląd inwestycji i szybką reakcję na ewentualne nieprawidłowości" - poinformowała spółka.

PKP PLK realizują obecnie największy program inwestycyjny w historii polskiej kolei – Krajowy Program Kolejowy, który obejmuje ponad 220 projektów o łącznej wartości ponad 66 mld zł.

Monitoring inwestycji za pomocą helikopterów obejmie pięć linii kolejowych, na których trwają prace. Nadzorem z powietrza zostaną objęte modernizacje prowadzone na trasach: Warszawa – Lublin, Warszawa – Poznań, Warszawa Włochy - Grodzisk Mazowiecki, Sadowne – Białystok, Poznań – Rawicz.

Kolejarze będą też mieli także podgląd na szlaki, na których jeżdżą nie tylko pociągi pasażerskie i towarowe, ale i pojazdy techniczne, wywożące i dowożące materiały i sprzęt.

Podczas oblotu, poza pilotem na pokładzie śmigłowca przebywać będzie pracownik PKP Polskich Linii Kolejowych oraz operator specjalistycznego sprzętu rejestrującego. W ramach umowy odbędą się cztery loty (z możliwością wykonania podczas jednego oblotu, monitoringu dwóch / trzech linii kolejowych). Wartość umowy to prawie 68 tys. zł netto.