statystyki

Szczelniejszy nadzór nad firmami transportowymi. Rząd przyjął nowe przepisy

autor: Piotr Szymaniak14.03.2018, 07:32; Aktualizacja: 14.03.2018, 08:59
Projekt dodaje definicję operacji transportu intermodalnego obejmującą transport kombinowany i ten z wykorzystaniem żeglugi śródlądowej oraz morskiej.

Projekt dodaje definicję operacji transportu intermodalnego obejmującą transport kombinowany i ten z wykorzystaniem żeglugi śródlądowej oraz morskiej.źródło: ShutterStock

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2200 ze zm.), reformujący system klasyfikacji naruszeń przepisów transportowych. Te będą podzielone na najpoważniejsze, bardzo poważne i poważne, według jednakowych kryteriów obowiązujących przewoźników we wszystkich unijnych krajach.

Ułatwi to wymianę informacji o naruszeniach popełnianych przez firmy, pomiędzy organami kontrolnymi w poszczególnych państwach. W zależności od częstotliwości i wagi uchybień (a niezależnie od miejsca stwierdzenia naruszenia) wobec przewoźnika może być wszczęte postępowania o utratę tzw. dobrej reputacji, która jest niezbędna do utrzymania uprawnień do wykonywania zawodu.

Możliwość zainicjowania postępowania zmierzającego do utraty licencji będzie uzależniona nie tylko od liczby naruszeń w ciągu roku, ale też od wielkości firmy (liczby kierowców). Projekt przewiduje też zwiększenie górnej wysokości grzywny, jakie można nałożyć na firmę podczas kontroli drogowej – z 10 do 15 tys. zł.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie