statystyki

Szczelniejszy nadzór nad firmami transportowymi. Rząd przyjął nowe przepisy

autor: Piotr Szymaniak14.03.2018, 07:32; Aktualizacja: 14.03.2018, 08:59
Projekt dodaje definicję operacji transportu intermodalnego obejmującą transport kombinowany i ten z wykorzystaniem żeglugi śródlądowej oraz morskiej.

Projekt dodaje definicję operacji transportu intermodalnego obejmującą transport kombinowany i ten z wykorzystaniem żeglugi śródlądowej oraz morskiej.źródło: ShutterStock

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2200 ze zm.), reformujący system klasyfikacji naruszeń przepisów transportowych. Te będą podzielone na najpoważniejsze, bardzo poważne i poważne, według jednakowych kryteriów obowiązujących przewoźników we wszystkich unijnych krajach.

Ułatwi to wymianę informacji o naruszeniach popełnianych przez firmy, pomiędzy organami kontrolnymi w poszczególnych państwach. W zależności od częstotliwości i wagi uchybień (a niezależnie od miejsca stwierdzenia naruszenia) wobec przewoźnika może być wszczęte postępowania o utratę tzw. dobrej reputacji, która jest niezbędna do utrzymania uprawnień do wykonywania zawodu.

Możliwość zainicjowania postępowania zmierzającego do utraty licencji będzie uzależniona nie tylko od liczby naruszeń w ciągu roku, ale też od wielkości firmy (liczby kierowców). Projekt przewiduje też zwiększenie górnej wysokości grzywny, jakie można nałożyć na firmę podczas kontroli drogowej – z 10 do 15 tys. zł.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie