Japońskie firmy Honda Motor i SoftBank Group Corp. będą pracować nad technologią aut połączonych z internetem w 5G - poinformowała w czwartek agencja Kyodo. Dzięki niej kierowcy zyskają szybki dostęp do informacji o najbliższych korkach czy warunkach drogowych.

Jak wskazano, celem projektu jest "wzmocnienie technologii samochodów połączonych poprzez wsparcie jej technologią jutra - 5G", która zapewnia "szybszą niż dotychczas komunikację mobilną w najwyższej jakości".

Japoński potentat telekomunikacyjny SoftBank ma "zapewnić stacje bazowe w technologii 5G" w 2018 roku. Z kolei, testy mają być prowadzone w prefekturze Hokkaido w ośrodku badawczo-rozwojowym Hondy (będącej trzecim pod względem wielkości produkcji wytwórcą aut w Japonii).

Według partnerów projektu technologia aut połączonych wykorzystująca big data (przetwarzanie i analizę dużych zbiorów danych) ma "ogromny komercyjny potencjał". Umożliwia np. wymianę informacji na temat warunków drogowych między poruszającymi się po drodze pojazdami.

W ocenie obu firm wprowadzenie tej technologii przyspieszy też rozwój rynku samochodów autonomicznych.

Jak przypomniała Kyodo, w ubiegłym roku obie firmy ogłosiły, że wspólnie rozwijają system oparty na sztucznej inteligencji, który umożliwi samochodom "komunikowanie się" z kierowcą i "odczytywanie" jego emocji.