statystyki

Brytyjczycy też będą karać za spanie w kabinach

autor: Piotr Szymaniak18.10.2017, 07:51; Aktualizacja: 18.10.2017, 10:32
przyczepa tir

Artykuł 8 ust. 8 unijnego rozporządzenia nr 561/2006 w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego stanowi, że w kabinie można spędzać jedynie dzienne i skrócone tygodniowe przerwyźródło: ShutterStock

 Po Francji, Belgii czy Niemczech kolejny kraj wprowadza sankcje za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dotyczących transportu drogowego. Od 1 listopada kierowca ciężarówki czy autokaru spędzający tzw. regularny tygodniowy odpoczynek w pojeździe, będzie się musiał liczyć z nałożeniem na niego grzywny w wysokości do 300 funtów (ok. 1430 zł) przez brytyjskie służby kontrolne.

Jak informuje DVSA (Driver and Vehicle Standards Agency) na kary narażeni będą szczególnie kierowcy odbywający 45-godzinną pauzę w miejscach, gdzie może to powodować problemy (np. w zatoce przy drodze) lub uciążliwość dla okolicznych mieszkańców.

Artykuł 8 ust. 8 unijnego rozporządzenia nr 561/2006 w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego stanowi, że w kabinie można spędzać jedynie dzienne i skrócone tygodniowe przerwy. Warunkiem jest jednak zgoda kierowcy oraz to, aby pojazd był wyposażony w odpowiednie miejsce do spania i znajdował się na postoju. Oznacza to, że dłuższy odpoczynek w pojazdach nie jest dozwolony, choć w rozporządzeniu nie określono za to sankcji. Kary za to naruszenie w ostatnich latach wprowadzają za to poszczególne kraje.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Piotr(2017-10-18 12:54) Zgłoś naruszenie 10

    To tylko w Polsce z awaryjnego rozwiązania "spania w kabinie" uczyniono zasadę. A organy i służby państwowe udają że nie wiedza o co chodzi. To tak jak z płaceniem kierowcom w dietach, gdy zgodnie z prawem pracy diety nie przysługują kierowcy, dla którego jazda w trasie jest normą a nie wyjątkiem.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie