Lex Uber już w konsultacjach

autor: Małgorzata Kryszkiewicz21.09.2017, 07:56; Aktualizacja: 21.09.2017, 10:35
Pośrednik będzie też musiał prowadzić rejestr wszystkich zleceń oraz ewidencję wszystkich pracowników i współpracowników

Pośrednik będzie też musiał prowadzić rejestr wszystkich zleceń oraz ewidencję wszystkich pracowników i współpracownikówźródło: ShutterStock

Nowelizacja ustaw o transporcie drogowym i o czasie pracy kierowców przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa została przekazana do uzgodnień międzyresortowych.

Nowelizacja ustaw o transporcie drogowym i o czasie pracy kierowców przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa została przekazana do uzgodnień międzyresortowych. Projekt przewiduje wprowadzenie definicji pośrednika przy przewozie osób oraz wymóg posiadania odpowiedniej licencji. Za jej brak będzie grozić sankcja w wysokości 40 tys. zł. Licencję pośrednika będą musiały posiadać także takie firmy jak Uber, mytaxi czy iTaxi, które opierają działalność właśnie na pośrednictwie, wobec czego nie są objęte regulacjami transportowymi.

Dokument zakłada, że pośrednik w przewozie osób będzie musiał dopilnować, czy podmioty, którym zleca wykonywanie usług, spełniają wszystkie wymagania. W przeciwnym razie grożą mu sankcje. I tak prowadzenie działalności bez weryfikacji, czy podmiot zatrudniony lub współpracujący z pośrednikiem posiada ważne okresowe badanie techniczne pojazdu, ubezpieczenie OC pojazdu i NNW dla pasażera, będzie skutkować nałożeniem kary w wysokości 1 tys. zł.

Dodatkowa kara w wysokości 1 tys. zł będzie groziła za każde zlecenie kursu pojazdem, który nie ma ważnego badania technicznego. Z kolei kara w wysokości 10 tys. zł będzie groziła za zlecenie przewozu kierowcy, który nie ma licencji upoważniającej do zarobkowego przewozu osób.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (11)

 • Klient(2017-09-21 08:48) Zgłoś naruszenie 40

  CO KOMU PRZESZKADZA UBER ? Proste pytanie. Ile przez te kilka lat jego działalności w Polsce zostało oszukanych klientów Ubera (np. przewiezionych dłuższą trasą albo obciążonych zawyżoną opłatą z powodu "wady" taxometru) ? ZERO (słowie: ani jeden). Ile w tym samym czasie zostało oszukanych klientów licencjonowanych taksówek z taxometrami ? Można zapytać Inspekcję Transportu Drogowego która działa w tym obszarze. I teraz chce się zrobić z UBERowców Taksówkarzy...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Nigdy więcej Uber(2017-09-21 10:06) Zgłoś naruszenie 010

  Na próbę wezwałem taxi Ubera: stawił się po 20 minutach (korporacje w 5 do 10 minut) bo nie znał W-wy i nie miał GPSu, nie słuchał wskazówek którędy jechać i droga trwała 25 minut zamiast 15 ale policzył za całość jazdy ,"nie miał reszty" z 50 zł i musiałem biegać rozmieniać i jeszcze domagał się napiwku! To farsa anie "tania" taksówka.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • UberFan(2017-09-22 07:12) Zgłoś naruszenie 00

  Bez emocji, kolejny raz robi się awantura o projekt, zaczekajmy jak zaczną nad tym pracować.

  Odpowiedz
 • Marcin(2017-09-22 07:16) Zgłoś naruszenie 10

  Mam nadzieję, że wszystkie korporacje taksówkarsie będą traktowane równo, więc złapią jednego kierowcę i cała korporacja będzie zamknięta.

  Odpowiedz
 • Kryssis(2017-09-22 07:16) Zgłoś naruszenie 10

  Jak zwykle, wystarczy wyjść na ulicę narobić zamieszania i rząd się przestraszył.

  Odpowiedz
 • ItalionoM(2017-09-22 07:17) Zgłoś naruszenie 00

  Wszyscy w Uberze oprócz działalności jeszcze zrobią egzamin i już po wszystkim.

  Odpowiedz
 • Wars(2017-09-22 07:37) Zgłoś naruszenie 20

  Uber i tak sobie poradzi, co za problem, teraz wymagana jest działalność, więc dodatkowy egzamin to nie problem.

  Odpowiedz
 • Zbyszek(2017-10-26 18:25) Zgłoś naruszenie 10

  Ola to Ty jesteś niedoinformowana. Kierowcy Ubera mają też zarejestrowaną działalność gospodarczą i płacą podatki zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie