Zmniejsza koszty, diagnozuje problemy, pomaga zarządzać infrastrukturą sieciową – tak najkrócej można opisać zalety technologii SD-WAN. Z rozwiązania przygotowanego przez Orange mogą skorzystać firmy różnej wielkości.
Podręcznikowa definicja mówi, że SD-WAN, czyli Software Defined Wide Area Network, to rozległa sieć definiowana programowo, która wykorzystuje ogólnodostępny internet do zarządzania organizacją za pomocą szyfrowanych tuneli. Co to oznacza w praktyce? Jak tłumaczą specjaliści, to swego rodzaju nakładka na już istniejące sieci.
– Technologia SD-WAN ma upraszczać sposób porozumiewania się w ramach jednego przedsiębiorstwa, które ma wiele oddziałów. Pozwala lepiej zarządzać siecią i kontrolować połączenia. Tak naprawdę „tylko” albo może „aż” odpowiada za to, aby zoptymalizować połączenia pomiędzy oddziałami, pracownikami, a także na przykład multi cloud – tłumaczy Joanna Gajewska, ekspertka IT.
– To bardzo złożone rozwiązanie, które trudno jest porównać z tradycyjnymi sieciami transmisji danych. SD-WAN wymyka się standardowemu rozumieniu sieci – uzupełnia Maciej Możdżonek, starszy kierownik grupy produktów w Orange Polska. I dodaje: Wszystkie usługi i aplikacje mają po prostu działać, a użytkownik nie powinien przejmować się tym, jak się to odbywa.
Można działać efektywniej
Jedną z zalet SD-WAN jest to, że pomaga identyfikować problemy w infrastrukturze sieciowej firmy. Jakiekolwiek zakłócenia, nawet pozornie niewielkie, mogą mieć daleko idące skutki. A spowolniony ruch może być spowodowany na przykład włączającą się automatycznie aktualizacją oprogramowania antywirusowego. SD-WAN potrafi bardzo szybko wykrywać takie sytuacje i stawiać diagnozy.
Ważną korzyścią jest też elastyczność w zarządzaniu ruchem.
– Nie musimy skupiać całej transmisji danych w głównej lokalizacji, gdzie ruch zostanie zweryfikowany przez centralne zabezpieczenia. Możemy ruch mniej istotny, jak np. dostęp do ogólnego internetu dla pracowników, kierować bezpośrednio z i do danej lokalizacji – oczywiście z zastosowaniem zdefiniowanych wcześniej polityk bezpieczeństwa – wskazuje Maciej Możdżonek.
SD-WAN jest rozwiązaniem dynamicznym, które można z łatwością rozbudowywać w miarę potrzeb i wraz ze zdobywaniem doświadczenia. To nie jest stała, niezmienna infrastruktura. Jej możliwości można rozwijać stopniowo, bez konieczności kompleksowej przebudowy.
Technologia SD-WAN ułatwia także zarządzanie aplikacjami, pozwalając na ich identyfikację, nadawanie priorytetów w sieci oraz definiowanie minimalnych parametrów dla łączy, które zapewniają ich prawidłowe działanie. Wszystko to przekłada się na zwiększenie efektywności funkcjonowania firmy.
– Skomplikowana infrastruktura sieciowa i coraz większa liczba aplikacji sprawiają, że sposób zarządzania nimi czasem przerasta możliwości administratora. Natomiast rozwiązanie SD-WAN daje nam jeden interfejs, na którym kontrolujemy wszystkie połączenia w ramach naszej infrastruktury i w ramach danej firmy – mówi Joanna Gajewska. – To jego wielka zaleta – dużo łatwiej jest nam kontrolować sieć rozrzuconą po różnych oddziałach. Nie mamy już bałaganu. Wszystko jest zebrane w jeden panel kontrolny. Druga sprawa to priorytetyzacja aplikacji. SD-WAN umożliwia nam wysyłanie i otrzymywanie ruchu wszystkimi łączami jednocześnie, są one wykorzystywane w optymalny sposób. Jeżeli mamy do dyspozycji np. 5G plus dodatkowo światłowód, to jednym i drugim jesteśmy w stanie wysyłać dane. Będą one sterowane właśnie siecią SD-WAN – opisuje.
Wdrożenie jest łatwe
Potencjał SD-WAN może wykorzystać każda firma – mała i duża.
– Istnieją ciekawe rozwiązania nawet dla bardzo niewielkich przedsiębiorstw, które już korzystają z internetu u lokalnego dostawcy, same zaopatrzyły się w sprzęt sieciowy i uruchomiły na tym IPsec (protokoły szyfrujące). To wszystko może być łatwo zastąpione przez SD-WAN. Natomiast poza dostępem do sieci firma powinna mieć zwyczajnie pomysł na to, jakie rozwiązania i możliwości przydałyby się jej w codziennej pracy – mówi Maciej Możdżonek.
Proces implementacji nie wymaga zakupu wyspecjalizowanych urządzeń, wymiany sprzętu (oczywiście o ile nie jest on już bardzo przestarzały) ani uciążliwych prac technicznych w budynku związanych np. z modernizacją sieci LAN.
– Wdrożenie SD-WAN odbywa się zdecydowanie bez rewolucji: nie prujemy żadnych kabli, nie kujemy ścian. Skupiamy się na urządzeniach brzegowych, na routerach – mówi Joanna Gajewska.
Jakiego rzędu to zatem wydatek? Przy najprostszych rozwiązaniach chodzi o kilkadziesiąt złotych miesięcznie za jedną lokalizację klienta; przy bardziej zaawansowanych rozwiązaniach to koszty rzędu kilkuset złotych miesięcznie.
– Warto zrobić sobie listę aplikacji i listę problemów, z którymi w tym momencie mierzy się firma. I wtedy partner, który już wdrażał SD-WAN, odpowiednio przeprowadzi dalej wywiad, jakie parametry brać pod uwagę. Warto też zrobić research u dwóch czy trzech partnerów i wybrać najlepszą ofertę dla siebie – radzi Joanna Gajewska.
Ekspertka podkreśla korzyśwci płynące z wdrożenia.
– Jeżeli jako firma mam potrzebę, aby wejść w SD-WAN, to znaczy, że mam jakieś problemy. Nie korzystałam z tej technologii, a chcę pewne rzeczy sobie zniwelować. Na przykład przechodzę do chmury albo mam w chmurze pracowników zdalnych i nie wiem, co w tej architekturze się dzieje – opisuje ekspertka.
Sieć SD-WAN, podobnie jak inne nowoczesne narzędzia cyfrowe, może sprawić, że firma stanie się bardziej konkurencyjna.
Partner