statystyki

Nasz internet nadaje się do przeglądania stron, ale nie do oglądania filmów w HD

autor: Krzysztof Majdan22.12.2015, 07:35; Aktualizacja: 22.12.2015, 11:04
poczta-internet-spam

Średnia przepustowość łączy szerokopasmowych w Polsce w ostatnim kwartale to 10,6 Mb/s.źródło: ShutterStock

Założenia były piękne: łącza 30 Mb/s dla wszystkich Polaków, a 100 Mb/s dla połowy. Jak dotąd tą pierwszą prędkością może się cieszyć tylko co piąty z nas. Drugą – co dwudziesty.

Średnia przepustowość łączy szerokopasmowych w Polsce w ostatnim kwartale to 10,6 Mb/s – wynika z najnowszego raportu „The State of the Internet” amerykańskiej firmy technologicznej Akamai. Średnia globalna to 5,1 Mb/s.

Taki wynik daje Polsce przeciętne 29. miejsce na świecie i równie przeciętne 17. miejsce w Europie. Wyprzedzają nas m.in. Rumunia i Czechy, ale jesteśmy w lepszej sytuacji niż Hiszpania i Francja. W rankingu globalnym rządzi tradycyjnie Korea Południowa (20,5 Mb/s), w europejskim – Szwecja (17,4 Mb/s).

Taki wynik można uznać za dostateczny, bo przy dzisiejszych standardach łącze o przepustowości co najmniej 10 Mb/s to minimum, by wygodnie korzystać z zasobów sieci – płynnie przełączać strony internetowe, pobierać pliki, oglądać wideo w wysokiej jakości. – Średnia prędkość łączy internetowych nie jest u nas taka jak w Singapurze czy Hongkongu, ale pamiętajmy, że są to regiony od wielu lat bardzo wysoce rozwinięte technologicznie – komentuje Jacek Siekaczyński, prezes Green Operator, firmy zajmującej się budową i zarządzaniem siecią szerokopasmowego internetu. I zwraca uwagę, że sytuacja w Polsce znacznie się poprawiła. – Średnia przepustowość wzrosła o 23 proc. rok do roku, co uważam za dobry wynik. Szczególnie jeśli porównamy go do 14 proc. wzrostu rok do roku globalnej średniej prędkości połączenia internetowego – dodaje.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Cyklon(2015-12-22 15:38) Zgłoś naruszenie 12

    Podajcie jak jest w USA teraz bo jak miałem tam firmy internetowe w latach 2003-2004 to przepustowość łączy w Kalifornii (międzymiastowych - nie wewnętrznych w sieciach dystrybutorów lokalnych) była na poziomie Nigerii lub Kamerunu a ceny 700 razy za 1 GB wyższe niż we Francji i 500 razy wyższe niż w Polsce w TPSA. W 2003 roku nie dawało się skutecznie odpalić Facebooka (podłaczyć do sieci serwera facebooka) - moja firma to próbowała robić -autentycznie to nie my jesteśmy przysłowiowe 100 lat za murzynami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane