statystyki

Nasz internet nadaje się do przeglądania stron, ale nie do oglądania filmów w HD

autor: Krzysztof Majdan22.12.2015, 07:35; Aktualizacja: 22.12.2015, 11:04
poczta-internet-spam

Średnia przepustowość łączy szerokopasmowych w Polsce w ostatnim kwartale to 10,6 Mb/s.źródło: ShutterStock

Założenia były piękne: łącza 30 Mb/s dla wszystkich Polaków, a 100 Mb/s dla połowy. Jak dotąd tą pierwszą prędkością może się cieszyć tylko co piąty z nas. Drugą – co dwudziesty.

Średnia przepustowość łączy szerokopasmowych w Polsce w ostatnim kwartale to 10,6 Mb/s – wynika z najnowszego raportu „The State of the Internet” amerykańskiej firmy technologicznej Akamai. Średnia globalna to 5,1 Mb/s.

Taki wynik daje Polsce przeciętne 29. miejsce na świecie i równie przeciętne 17. miejsce w Europie. Wyprzedzają nas m.in. Rumunia i Czechy, ale jesteśmy w lepszej sytuacji niż Hiszpania i Francja. W rankingu globalnym rządzi tradycyjnie Korea Południowa (20,5 Mb/s), w europejskim – Szwecja (17,4 Mb/s).

Taki wynik można uznać za dostateczny, bo przy dzisiejszych standardach łącze o przepustowości co najmniej 10 Mb/s to minimum, by wygodnie korzystać z zasobów sieci – płynnie przełączać strony internetowe, pobierać pliki, oglądać wideo w wysokiej jakości. – Średnia prędkość łączy internetowych nie jest u nas taka jak w Singapurze czy Hongkongu, ale pamiętajmy, że są to regiony od wielu lat bardzo wysoce rozwinięte technologicznie – komentuje Jacek Siekaczyński, prezes Green Operator, firmy zajmującej się budową i zarządzaniem siecią szerokopasmowego internetu. I zwraca uwagę, że sytuacja w Polsce znacznie się poprawiła. – Średnia przepustowość wzrosła o 23 proc. rok do roku, co uważam za dobry wynik. Szczególnie jeśli porównamy go do 14 proc. wzrostu rok do roku globalnej średniej prędkości połączenia internetowego – dodaje.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Cyklon(2015-12-22 15:38) Zgłoś naruszenie 12

    Podajcie jak jest w USA teraz bo jak miałem tam firmy internetowe w latach 2003-2004 to przepustowość łączy w Kalifornii (międzymiastowych - nie wewnętrznych w sieciach dystrybutorów lokalnych) była na poziomie Nigerii lub Kamerunu a ceny 700 razy za 1 GB wyższe niż we Francji i 500 razy wyższe niż w Polsce w TPSA. W 2003 roku nie dawało się skutecznie odpalić Facebooka (podłaczyć do sieci serwera facebooka) - moja firma to próbowała robić -autentycznie to nie my jesteśmy przysłowiowe 100 lat za murzynami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane