statystyki

Plus wprowadzając usługę Wi-Fi Calling zarabia na czymś, co jest za darmo?

autor: Krzysztof Majdan29.09.2015, 07:48; Aktualizacja: 29.09.2015, 09:12
telefon, pustynia, zasięg

Zasięg komórkowy obejmuje praktycznie terytorium całego kraju, jednak zdarzają się sytuacje problematyczneźródło: ShutterStock

Polkomtel wprowadził testy usługi Wi-Fi Calling. To nowinka, pozwalająca dzwonić z miejsc, gdzie nie ma zasięgu GSM, ale jest dostęp do WiFi. Czy to jednak nie jest próba zarabiania na czymś, co jest za darmo?

Wi-Fi Calling umożliwia dzwonienie i wysyłanie SMS-ów za pośrednictwem hotspota. Wystarczy być w zasięgu sieci WiFi. – Raz skonfigurowane połączenie z hotspotem nie wymaga ponownej aktywacji – tłumaczy Arkadiusz Tracz, konsultant ds. rozwoju sieci w Ericssonie. Do 21 grudnia mają potrwać testy, dostęp do usługi dostanie pierwszych 10 tys. użytkowników, którzy się zapiszą.

To świeża usługa, bo niewielu operatorów zdecydowało się ją wprowadzić. Wśród nich między innymi Swisscom oraz amerykański T-Mobile. W Polsce eksperymentował z nią Play, lecz w bardzo okrojonym zakresie.

Zasięg komórkowy obejmuje praktycznie terytorium całego kraju, jednak zdarzają się sytuacje problematyczne. W trudno dostępnych rekreacyjnych obszarach, ale też w piwnicach – klubach, restauracjach, czasem w pociągach. Plus zachwala ponadto, że będziemy za pośrednictwem tej usługi dzwonić i odbierać połączenia w podróży na terenie całej UE, Liechtensteinu, Islandii i Norwegii. Na razie za darmo.

Plus uzależnia dalsze prace nad usługą od wyniku testów. Na razie nie wiadomo, czy za usługę będzie trzeba dodatkowo płacić, jednak rozsądnie przyjąć takie założenie, zważając, że ARPU, czyli średni przychód na jednego użytkownika w Polsce, sukcesywnie maleje. W 2014 r. wyniósł niecałe 33 zł, w 2012 r. niemal 36 zł.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Janek(2015-09-29 14:52) Zgłoś naruszenie 00

    Raz, to nie sądzę, żeby miało to być płatne. Dwa, warto być non stop w zasięgu, więc plus ma u mnie dużego plusa, że chce to w ogóle wprowadzić. Bardzo duże usprawnienie.

    Odpowiedz
  • Michał(2015-09-29 15:58) Zgłoś naruszenie 00

    Plus po raz kolejny wychodzi z usługą, której nie ma nikt inny na rynku. Nawet jeśli nie zdobędzie szalonej popularności, choć to zawsze jakaś alternatywa, to warto Plusa pochwalić za innowacyjność.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane