Osoby korzystające na obszarze Polski z usług krajowych operatorów telefonii mobilnej przesłały 260,4 mld MB danych w 2014 r. Ostatnie pięć lat to 7-krotny wzrost wykorzystania transmisji danych, podał Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Transmisja danych w roamingu rośnie jeszcze bardziej dynamicznie. W ostatnim tylko roku zwiększyła się o 255,6% względem końca 2013 r. Na przestrzeni pięciu lat ilość przesłanych danych wzrosła aż 23-krotnie, podał Urząd w komunikacie.

"Jest to segment z praktycznie nieograniczonym potencjałem wzrostowym, który będzie rozwijał się dynamicznie w kolejnych latach nie tylko Polsce, ale również w innych krajach" - powiedziała prezes UKE Magdalena Gaj, cytowana w komunikacie.

Według analiz, przyrost ruchu w sieciach mobilnych w skali globalnej wyniósł tylko w ostatnim roku 69% (z 1,5 exabajta w 2013 r. do 2,5 exabajta na koniec 2014 r.). Przewiduje się również, iż w 2019 r. ruch w sieciach mobilnych wzrośnie do 24,3 exabajtów, podano w materiale.

"To ogromne wyzwanie dla operatorów, ale i szansa na tworzenie innowacyjnych i konkurencyjnych usług, które pozwolą pozyskiwać nowe grupy klientów" - podsumowała Gaj.