statystyki

Podpisujesz umowę z siecią telekomunikacyjną? Uważaj, żeby nie zostać abonentem usług telemedycyny

autor: Marek Chądzyński27.07.2015, 07:40; Aktualizacja: 27.07.2015, 09:31
rachunek-umowa-telekomunikacja-telefon

Konsument najczęściej orientuje się, że jest coś nie tak, dopiero wtedy, gdy dostaje pierwszą fakturę.źródło: GazetaPrawna.pl

Podpisując umowę z siecią telekomunikacyjną albo sprzedawcą prądu, trzeba uważać, bo można nieświadomie zostać abonentem usług telemedycyny. Od takiej umowy później trudno będzie odstąpić.

Do Federacji Konsumentów napływa coraz więcej skarg od osób, które nieświadomie stały się abonentami usług umożliwiających przeprowadzenie wybranych badań i konsultacji zdalnie. Oferta sprowadza się do sprzedaży na odległość (czyli poza siedzibą sprzedawcy) urządzeń do zdalnego przeprowadzania badań – np. tele-EKG – wraz z dostępem do specjalisty (kardiologa) przez telefon.

Wątpliwości federacji wzbudził tryb zawarcia umowy. – W sprawach, które do nas trafiają, umowa jest zawierana w sposób co najmniej zagadkowy. Konsumenci często nie zdają sobie sprawy, kiedy doszło do jej zawarcia, często, że w ogóle doszło, a tym bardziej, jaką usługę kupowali. Dzieje się tak, gdyż umowy oferowane są przy okazji sprzedaży jakiejś innej usługi, np. przy zmianie operatora telekomunikacyjnego czy energetycznego – opowiada Izabela Dąbrowska-Antoniak, dyrektor działu prawnego Federacji Konsumentów.

Ale to nie wszystko. Ci, którzy sprzedają tę usługę, uważają, że nie obowiązuje ich klauzula 14 dni, zgodnie z którą klient ma prawo odstąpić od umowy bez podania przyczyny w ciągu dwóch tygodni. Uważają bowiem, że jako podmiot medyczny nie są zobowiązani przepisami ustawy o prawach konsumenta. – O ile dość łatwo jest wyplątać się np. z umowy telekomunikacyjnej, o tyle jest problem z odstąpieniem od umowy na usługi telemedyczne. Ustawa o prawach konsumenta nie ma zastosowania do usług medycznych świadczonych przez osoby wykwalifikowane, posiadające odpowiednią wiedzę. Firma, która sprzedaje tę konkretną usługę, jest zarejestrowana jako podmiot leczniczy. I to jest jej koronny argument: uważają, że są profesjonalnym podmiotem świadczącym usługi medyczne i dlatego są wyłączeni spod działania ustawy – wyjaśnia Izabela Dąbrowska-Antoniak.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Prosta recepta na przekręty(2015-07-28 00:54) Zgłoś naruszenie 40

  To skoro juz wiadomo o takich przekrętach, to dlaczego nasi decydenci do tej pory nie zakazali tych praktyk??? No, dlaczego???
  Łupnąć takim firmom wielomiliardowe kary, to raz na zawsze odechce im się naciągania ludzi. I po kłopocie.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-07-27 13:54) Zgłoś naruszenie 20

  To mafia , zwana dla jaj administracją i instytucjami , jest od "uważania" .

  Odpowiedz
 • prawo(2015-07-28 04:53) Zgłoś naruszenie 20

  w Chinach takich cwaniaków powiesiliby na suchej gałęzi nad rzeką ...

  Odpowiedz
 • z prawa na lewo i vice versa(2015-08-15 13:21) Zgłoś naruszenie 20

  cyt."To skoro juz wiadomo o takich przekrętach, to dlaczego nasi decydenci do tej pory nie zakazali tych praktyk??? No, dlaczego??? "

  Dlatego, że jak to zwykle w Polsce, trwa "radosne" zastosowanie tzw. nauk prawnych w praktyce. Rzecz jasna, te nauki prawne, to rzecz naukowa, jak sama nazwa mówi, a więc nie wolno tutaj narzekać... absolutnie, nie wolno...

  cyt. "w Chinach takich cwaniaków powiesiliby na suchej gałęzi nad rzeką ..."

  No i to właśnie nazywa się "łamaniem praw człowieka". "Na szczęście" w Polsce, te prawa są, jak widać, niełamliwe...

  Odpowiedz
 • rumburak(2015-07-27 14:06) Zgłoś naruszenie 20

  a to się uśmiałem a myślałem że to o wróżbiarstwie będzie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane