Wezwanie do sprzedaży 33% akcji Netii jest inwestycją wyłącznie finansową, Vectra nie planuje łączenia działań biznesowych obu podmiotów, poinformował agencję ISBnews prezes Tomasz Żurański. Zakup akcji Netii zostanie sfinansowany ze środków własnych oraz kredytu bankowego, a Vectra liczy na zwrot z inwestycji m. in. regularnej dywidendzie. "Naszym celem jest zakup 33% akcji Netii, to przemyślana decyzja. Planując naszą strategię, patrząc na plany rozwojowe i inwestycyjne, uznaliśmy, że posiadamy potencjał na działalność finansową i inwestycyjną, która jest obok naszego core biznesu" - powiedział Żurański w rozmowie z ISBnews.

Prezes dodał, że decyzja nie była łatwa, ale ponieważ okazji do inwestycji w sektor nie jest dużo, stąd taki wybór. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków własnych oraz kredytem bankowym, spółka nie planuje żadnych emisji akcji czy obligacji. "Zdecydowaliśmy się na zakup 33% akcji i na dziś absolutnie nie planujemy zwiększenia zaangażowania. Oczywiście, w dalszej przyszłości nie można niczego wykluczyć, ale na dziś rozmawiamy wyłącznie o 33-proc. zaangażowaniu w Netię" - podkreślił prezes.

Żurański przyznał, że zdaje sobie sprawę ze spadku rynku, z niezbyt mocnej pozycji Netii i jej spadających przychodów. Niemniej jako inwestycja finansowa powinna w przyszłości przynieść określone zyski. "To inwestycja wyłącznie finansowa, nie zakładamy współpracy biznesowej Vectry z Netią. Dlatego chcemy uzyskać dokładnie 33% udziałów w Netii, w przypadku wyższych zapisów nastąpi redukcja" - wyjaśnił Żurański.

Prezes uważa, że inwestycja dobrze rozwijającej się Vectry w słabnącą Netię jest oczywiście ryzykiem, ale nie wpłynie na bieżącą działalność operatora. A głównym powodem inwestycji jest jedna z nielicznych na rynku okazji inwestycyjnych. "Nie planujemy wprowadzenia swojego członka do zarządu Netii, chcemy jedynie proporcjonalnie nominować swoich przedstawicieli do rady nadzorczej. Liczymy natomiast, jako duzi akcjonariusze, na dywidendę, która w pierwszych kilku latach będzie dawała nam yield na poziomie 3-4% rocznie. Potem nie jesteśmy już takimi optymistami i spodziewamy się, że może być na niższym poziomie" - ocenił.

Według prezesa, to jedyna tego typu inwestycja, pozostałe dotyczyć będą dalszego rozwoju podstawowego biznesu, czyli przejęcia mniejszych operatorów kablowych. Jednak na dziś nie ma na tyle zaawansowanych rozmów, by można było poinformować rynek. Vectra ogłosiła dziś wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 114,81 mln akcji, stanowiących 33% kapitału Netii, po cenie 5,31 zł za sztukę. Zapisy będą przyjmowane od 23 lipca do 5 sierpnia.

Vectra zamierza nabyć akcje w wezwaniu pod warunkiem, że zapisami na sprzedaż objętych zostanie 114.810.555 akcji. Na dzień ogłoszenia wezwania Vectra ani jego podmiot dominujący (Tomasz Węgrzyński) oraz podmioty zależne od wzywającego nie posiadają żadnych akcji Netii. Netia S.A. to największy niezależny operator usług telefonii stacjonarnej w Polsce, a także dostawca usług dostępu do internetu.

Vectra to kablowy operator kablowy - posiada ponad 900.000 abonentów (według danych ze strony internetowej spółki). W rankingu Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (PIKE), na koniec III kw. 2013 r. Vectra była wiceliderem na rynku z 18,93% udziałów (wówczas miała 870,5 tys. abonentów).