Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Magdalena Gaj nie wyklucza, że w aukcji pasma dla mobilnego Internetu LTE weźmie udział nowy licytujący, wynika z wywiadu dla "Rzeczpospolitej".

"Nie wykluczam takiej opcji. Wszystko może się zdarzyć. Jest ogromne zainteresowanie Polską jako rynkiem dla inwestycji. Z drugiej strony, trudno mi jest wyobrazić sobie biznes takiego podmiotu, gdy na polskim wysyconym rynku mamy czterech dojrzałych operatorów. Chyba że korzystałby – podobnie jak Play – z umów roamingu krajowego" - powiedziała Gaj "Rzeczpospolitej".

Do tej pory kilkanaście firm opłaciło dokumentację aukcyjną, czyli potencjalnie może wystartować w aukcji, poinformowała również prezes UKE.

Według Gaj, 1,8 mld zł z aukcji częstotliwości zapisane w budżecie to kwota "raczej minimalna".

30 grudnia 2013 r. Gaj ogłosiła rozpoczęcie aukcji na rezerwacje częstotliwości z pasma 800 MHz i 2,6 GHz. Zaoferowane w aukcji częstotliwości mogą być wykorzystane przede wszystkim do świadczenia usług szerokopasmowej transmisji danych w sieciach mobilnych, np. zgodnie z najnowszym standardem LTE - Long Term Evolution (4G). Termin składania ofert upływa 13 lutego 2014 r.

Do priorytetów UKE na ten rok - poza aukcją - należy wg Gaj decyzja dla Telewizji Trwam i innych nadawców, którzy dostali koncesje na pierwszym multipleksie (MUX1.). "Mamy uzgodnioną decyzję o wpuszczeniu na multipleks od 15 lutego Telewizji Trwam. W tym tygodniu zostanie wydana" - powiedziała.