Właściciel przenośnego komputera zużywa średnio 1 GB transferu miesięcznie. Płaci za dużo więcej
Ceny tabletów w sieciach komórkowych / Dziennik Gazeta Prawna
Play oraz T-Mobile wprowadziły nowe oferty Play Online Pro i Blueconnect z urządzeniem, w których tablet z mobilnym internetem można spłacić nawet w 48 ratach. Na raty kupimy także sprzęt u pozostałych operatorów.
Jeśli wybierzemy tablet z internetem u jednego z operatorów komórkowych, będziemy płacić co miesiąc abonament za transfer danych oraz ratę za urządzenie. Przyjmijmy, że chcemy kupić tablet Samsung Galaxy Tab 2 z 5 GB transferu i chcielibyśmy go spłacać w 24 ratach, czyli do momentu wygaśnięcia umowy podpisanej z siecią. W Play za taki zestaw w ciągu dwóch lat zapłacimy ok. 2,2 tys. zł, w sieci Orange prawie 2570 zł. W T-Mobile spłatę urządzenia można rozłożyć na 48 miesięcy, ale jeśli zdecydujemy się rozłożyć raty na dwa lata, za tablet razem z usługą zapłacimy ok. 3,8 tys. zł. Operator sieci Plus w tej chwili nie ma w ofercie tego tabletu.
Opłaty znacznie rosną, gdy chcemy mieć produkt Apple Ipad 4. W sieci Play w ciągu dwóch lat wpłacimy operatorowi za niego prawie 4,8 tys. zł, a w Orange ponad 3 tys. zł. W Plusie iPada na raty można kupić, ale tylko płacąc je przez 36 miesięcy i wybierając abonament z transferem 15 GB. Na sprzęt i usługę przez cały okres obowiązywania umowy wydamy tam ok. 4,7 tys. zł. W T-Mobile iPad i internet będzie nas kosztował ok. 3,6 tys. zł, ale w tym przypadku operator nie zrezygnuje z opłaty początkowej w wysokości 1099 zł. Na osłodę otrzymamy 10 GB transferu danych.
Witold Tomaszewski, ekspert z branżowego portalu Telepolis.pl, przestrzega, aby przed wyborem oferty dobrze się zastanowić. Operatorzy, sprzedając tablety, jednocześnie proponują nam bowiem usługi, których wcale nie potrzebujemy. Dlaczego? – Z informacji uzyskanych od operatorów wynika, że średnie miesięczne zapotrzebowanie na transfer danych w Polsce w przypadku tabletu wynosi 1 GB, a smartfonu – 300 MB – mówi Tomaszewski. Oznacza to, że jeśli w domu korzystamy z WiFi, nie zużyjemy całego opłaconego w abonamencie transferu. – Co więcej, badania wskazują, że zużycie internetu w urządzeniach jest nieregularne. Na przykład w lipcu i sierpniu rośnie o 20 proc., by potem znowu spaść – dodaje Tomaszewski. Zatem kupując tablet w sklepie i wyposażając go w internet na kartę, sami decydujemy, kiedy dokupić transfer, i płacimy tylko za to, co rzeczywiście zużyliśmy.
Kilka sklepów internetowych prowadzi także sprzedaż sprzętu na raty. Jeśli zdecydujemy się na spłatę w ciągu dziesięciu miesięcy, kredyt nie będzie oprocentowany. Ceny tabletu Samsung Galaxy Tab 2 zaczynają się już od 1288 zł. Za Apple Ipad4 z modemem 4G i kartą WiFi zapłacimy ok. 2450 zł. Starter z internetem na kartę w Orange z 1 GB transferu kupimy za 20 zł. Doładowując konto kwotą 50 zł, przedłużymy jego ważność do 3 miesięcy i otrzymamy dodatkowo 2,27 GB. W tej samej sieci operator oferuje także 6 GB za 6 zł, pod warunkiem że wykorzystamy ten limit do końca wakacji.
W jednym z dużych sklepów z elektroniką Galaxy kosztuje 1549 zł. Jeśli spłatę rozłożymy na 24 raty, zapłacimy za niego łącznie 2148 zł. W przypadku iPada cena wzrasta z 2699 zł do 3690 zł.