statystyki

Apple pracuje nad wyszukiwarką

autor: Elżbieta Rutkowska29.10.2020, 12:30; Aktualizacja: 29.10.2020, 12:30
Nakaz zerwania mógłby zaszkodzić Google bardziej niż ewentualna kara finansowa za niedozwolone praktyki rynkowe. W ub.r. urządzenia Apple generowały bowiem niemal połowę ruchu w najpopularniejszej wyszukiwarce.

Nakaz zerwania mógłby zaszkodzić Google bardziej niż ewentualna kara finansowa za niedozwolone praktyki rynkowe. W ub.r. urządzenia Apple generowały bowiem niemal połowę ruchu w najpopularniejszej wyszukiwarce.źródło: ShutterStock

Producent iPhone’ów próbuje się uniezależnić od będącego w kłopotach Google. Firmy od lat współpracują w ten sposób, że domyślną wyszukiwarką na urządzeniach Apple jest Google. Jak jednak pisze „Financial Times”, firma z Cupertino „intensyfikuje wysiłki w celu opracowania własnej technologii wyszukiwania”.

Gazeta wskazuje, że smartfony z iOS 14 – najnowszą wersją systemu operacyjnego – umożliwiają już częściowe ominięcie Google, gdyż wyświetlają własne wyniki wyszukiwania i linki, gdy użytkownicy wpisują pytania na ekranie głównym. Zdaniem osób z branży, z którymi rozmawiał „FT”, może to być wstęp do stworzenia własnej wyszukiwarki, tym bardziej że nie jest to jedyna przesłanka. Dziennik przypomina, że dwa i pół roku temu Apple zatrudnił szefa wyszukiwania z Google, Johna Giannandreę. Ponadto w ogłoszeniach o pracę wspomina o „definiowaniu i wdrożeniu przełomowej technologii wyszukiwania Apple”.

Były wiceprezes Sridhar Ramaswamy, pracujący obecnie nad wyszukiwarką Neeva, podkreśla, że dużym atutem Apple jest to, iż jako producent popularnych smartfonów i własnego systemu operacyjnego firma decyduje, która wyszukiwarka zostanie fabrycznie ustawiona jako domyślna.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane