statystyki

Budowa 5G: Mali operatorzy bazują na chińskim sprzęcie

autor: Elżbieta Rutkowska14.10.2020, 09:40; Aktualizacja: 14.10.2020, 09:56
Raport KIKE wskazuje też, że łączny koszt ewentualnej wymiany urządzeń producentów spoza UE/USA jest przez ankietowanych szacowany na prawie 162 mln zł.

Raport KIKE wskazuje też, że łączny koszt ewentualnej wymiany urządzeń producentów spoza UE/USA jest przez ankietowanych szacowany na prawie 162 mln zł.źródło: ShutterStock

W cieniu telekomunikacyjnych gigantów koszty ewentualnego usuwania ryzykownych urządzeń poniesie wiele innych polskich firm.

Nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa może zmusić do zmiany dostawców sprzętu nie tylko największe telekomy budujące sieć piątej generacji, lecz także licznych lokalnych operatorów telekomunikacyjnych oraz firmy z branży internetowej.

Przepisy przygotowane przez resort cyfryzacji – obecnie te kompetencje są w gestii Kancelarii Premiera Rady Ministrów – przewidują, że Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa będzie oceniać dostawców sprzętu telekomunikacyjnego. Od firm, które zostaną uznane za stanowiące wysokie ryzyko, nie będzie wolno kupować nowych urządzeń, a już posiadane trzeba będzie wymienić w ciągu pięciu lat. W przypadku umiarkowanego ryzyka zablokowane zostaną tylko nowe zakupy.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane