statystyki

Huawei i cyberbezpieczeństwo: Prawa człowieka kontra prawa człowieka

autor: Elżbieta Rutkowska12.10.2020, 08:20; Aktualizacja: 12.10.2020, 08:20
Huawei przesłał swoją opinię, mimo że nie został zaproszony do konsultacji. Spytaliśmy resort cyfryzacji i KPRM, jak autorzy projektu odnoszą się do tych argumentów i jakie zmiany zostaną wprowadzone w nowelizacji, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Huawei przesłał swoją opinię, mimo że nie został zaproszony do konsultacji. Spytaliśmy resort cyfryzacji i KPRM, jak autorzy projektu odnoszą się do tych argumentów i jakie zmiany zostaną wprowadzone w nowelizacji, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi.źródło: ShutterStock

Walcząc z nowelizacją krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, Huawei używa tej samej broni, która ma wykluczyć go z rynku.

Producent sprzętu telekomunikacyjnego wskazuje, że projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC) może być niezgodny z Konstytucją RP i innymi przepisami prawa polskiego, a także naruszać prawa Unii Europejskiej.

Jednym z argumentów chińskiej firmy jest zagwarantowane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka prawo każdej osoby fizycznej i prawnej do poszanowania jej mienia. „W przypadku wejścia w życie projektu, operatorzy telekomunikacyjni zostaną de facto wywłaszczeni z posiadanego sprzętu”, tzn. będą musieli usunąć go z sieci – stwierdza Huawei w piśmie do resortu cyfryzacji, gdzie powstała nowelizacja KSC (po likwidacji ministerstwa jego kompetencje przejęła KPRM).

Właśnie prawa człowieka zastosowano w niej jako jedno z kryteriów oceny ryzyka dostawcy sprzętu lub oprogramowania – głównie do sieci komórkowej piątej generacji (5G). Poziom ryzyka ma ustalać działające przy Radzie Ministrów Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa, które – jak stanowi projekt – weźmie pod uwagę „prawdopodobieństwo, czy dostawca sprzętu lub oprogramowania znajduje się pod wpływem państwa spoza Unii Europejskiej lub Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego” i „prawodawstwo tego państwa w zakresie ochrony praw obywatelskich i praw człowieka”. Sprzęt firmy sklasyfikowanej jako stanowiąca wysokie ryzyko trzeba będzie wycofać z infrastruktury w ciągu pięciu lat, nie można też kupować nowego.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane