Przymusowa izolacja społeczeństw w czasie pandemii zwiększyła zapotrzebowanie na łączność i transfer danych oraz uwypukliła znaczenie parametrów przesyłu danych.
Do końca 2025 r. na świecie będzie 2,8 mld abonentów sieci komórkowej piątej generacji – przewiduje „Ericsson Mobility Report”. Wszystkich abonentów usług mobilnych będzie wtedy prawie 8,9 mld. Z najnowszej edycji raportu firmy Ericsson wynika, że do końca tego roku z nowej sieci będzie korzystało 190 mln osób, w porównaniu do 12 mln w roku ubiegłym.
Za pięć lat prawie połowa mobilnego transferu danych będzie się odbywała w sieciach piątej generacji. W ich zasięgu będzie wtedy większość (55–65 proc.) mieszkańców globu – czyli ponad 10 razy więcej niż do końca ubiegłego roku (5 proc.). W naszym regionie – Europy Środkowo-Wschodniej – łączność nowej generacji wybierze do 2025 r. ponad jedna czwarta abonentów sieci komórkowych (27 proc.), podczas gdy większość nadal będzie korzystała z połączeń w standardzie poprzedniej generacji (LTE). Natomiast w Europie Zachodniej na 5G postawi do tego czasu ponad połowa abonentów (55 proc.), a jeszcze większą popularność nowej sieci autorzy raportu przewidują w Azji Północno-Wschodniej (60 proc.) i w Ameryce Północnej (74 proc.).