statystyki

Orange w luźniejszym gorsecie regulacji. Kontrahenci pełni obaw

autor: Elżbieta Rutkowska08.08.2018, 07:23; Aktualizacja: 08.08.2018, 10:05
Orange

Orangeźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Bartek Sadowski

Po decyzji prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej telekom będzie mógł podnieść ceny za hurtową odsprzedaż abonamentu telefonii stacjonarnej

Formalnie z uwolnieniem rynku WLR Urząd Komunikacji Elektronicznej czeka jeszcze na stanowisko Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale w branży już mówi się o podwyżkach stawek. Nazwa WLR pochodzi od hurtowego abonamentu (Whole sale Line Rental), jaki inni operatorzy płacą Orange za dostęp do stacjonarnej sieci telefonicznej, zbudowanej na bazie zasobów dawnej Telekomunikacji Polskiej. Dzięki temu oni z kolei mogą oferować swoim abonentom usługi telefonii stacjonarnej. Ponieważ Orange jest tu jedynym dostawcą, pozostałe telekomy uważają, że rynek WLR nie jest konkurencyjny – i wcześniej UKE podzielał tę opinię. Stąd nałożone na Orange w 2011 r. obowiązki regulacyjne zagwarantowania konkurentom dostępu do łącz i utrzymywania ceny ustalonej w porozumieniu z regulatorem.

Czy teraz będzie podwyżka? Rzecznik Orange Wojciech Jabczyński nie chce dywagować. Przekonuje tylko, że uwolnienie rynku jest korzystne dla użytkowników. – Dzięki temu klienci mają większy wybór usług i cen – stwierdza.

Innego zdania są konkurenci. Obecna opłata dla Orange za usługę WLR wynosi 20,05 zł od abonenta. Telekom chciał ją ostatnio podnieść do 26,79 zł, ale pod naciskiem regulatora zaproponował stawkę 18,82 zł. Zanim jednak UKE wydał odpowiednią decyzję o cenie, postanowił uwolnić rynek.

Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) ostrzega, że nie mając pewności co do stawki Orange, inni operatorzy „będą zmuszeni dokonać podwyżek cen abonamentu”, przez co ich oferty staną się mniej konkurencyjne.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • azymut(2018-08-17 00:01) Zgłoś naruszenie 20

    pan rzecznik ma korzenie w Gazecie Wyborczej - czy należy mu ufać tak jak wybiórczej!!!

    Odpowiedz
  • tytus(2018-08-13 20:53) Zgłoś naruszenie 12

    Jak to jest w ORANGE gdzie używają bezkarnie służbowych samochodów do prywatnych celów -wojaży turystycznych po kraju obciążając kosztami kieszenie abonentów? Może by tak ceny spadły .Jako abonent protestuję .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane