Certyfikaty bezpieczeństwa już nie u każdego

autor: Emilia Świętochowska27.07.2017, 07:45; Aktualizacja: 27.07.2017, 11:16
internet-bezpieczeństwo

Świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego mają kilka stopni i wydają je na 5–10 lat służby – ABW oraz SKW po przeprowadzeniu specjalnego postępowaniaźródło: ShutterStock

 Spółdzielnie mieszkaniowe, operatorzy kablówki i inni mali przedsiębiorcy telekomunikacyjni nie będą już musieli pozyskiwać świadectw bezpieczeństwa przemysłowego. Zwolnienie ich z tego obowiązku znalazło się w projekcie rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Wszyscy dostawcy i operatorzy usług telekomunikacyjnych są obecnie zobowiązani spełniać wymagania ustawy o ochronie informacji niejawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1167). Jednym z nich jest właśnie certyfikat bezpieczeństwa przemysłowego, który potwierdza, że spółka czy spółdzielnia jest w stanie zagwarantować, iż nikt nieuprawniony nie będzie miał dostępu do wrażliwych danych. Czyli że dzięki wdrożeniu odpowiednich procedur można łatwo sprawdzić, kto jakie dane pozyskuje. Przed złożeniem wniosku o wydanie certyfikatu przedsiębiorca musi też ustalić, jak przetwarzane będą informacje niejawne.

Świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego mają kilka stopni i wydają je na 5–10 lat służby – ABW oraz SKW po przeprowadzeniu specjalnego postępowania. Rzecz w tym, że jest ono bardzo drogie. W ABW postępowanie kończące się wydaniem certyfikatu I lub II stopnia kosztuje ponad 28 tys. zł., a III stopnia – ponad 24 tys. zł. Do tego mogą dochodzić koszty przeszkolenia pracowników.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane