statystyki

Certyfikaty bezpieczeństwa już nie u każdego

autor: Emilia Świętochowska27.07.2017, 07:45; Aktualizacja: 27.07.2017, 11:16
internet-bezpieczeństwo

Świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego mają kilka stopni i wydają je na 5–10 lat służby – ABW oraz SKW po przeprowadzeniu specjalnego postępowaniaźródło: ShutterStock

 Spółdzielnie mieszkaniowe, operatorzy kablówki i inni mali przedsiębiorcy telekomunikacyjni nie będą już musieli pozyskiwać świadectw bezpieczeństwa przemysłowego. Zwolnienie ich z tego obowiązku znalazło się w projekcie rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Wszyscy dostawcy i operatorzy usług telekomunikacyjnych są obecnie zobowiązani spełniać wymagania ustawy o ochronie informacji niejawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1167). Jednym z nich jest właśnie certyfikat bezpieczeństwa przemysłowego, który potwierdza, że spółka czy spółdzielnia jest w stanie zagwarantować, iż nikt nieuprawniony nie będzie miał dostępu do wrażliwych danych. Czyli że dzięki wdrożeniu odpowiednich procedur można łatwo sprawdzić, kto jakie dane pozyskuje. Przed złożeniem wniosku o wydanie certyfikatu przedsiębiorca musi też ustalić, jak przetwarzane będą informacje niejawne.

Świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego mają kilka stopni i wydają je na 5–10 lat służby – ABW oraz SKW po przeprowadzeniu specjalnego postępowania. Rzecz w tym, że jest ono bardzo drogie. W ABW postępowanie kończące się wydaniem certyfikatu I lub II stopnia kosztuje ponad 28 tys. zł., a III stopnia – ponad 24 tys. zł. Do tego mogą dochodzić koszty przeszkolenia pracowników.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane